Zdrowie i profilaktyka
    

       Bezpieczne ferie

W czwartek 7 lutego uczniowie klas I Szkoły Podstawowej w Bychawie uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym z udziałem przedstawiciela KomisariatuPolicji w Bychawie dzielnicowym asp. szt. Markiem Dulbasem. Spotkanie zorganizowała pani Małgorzata Grabczyńska szkolny koordynator projektu edukacyjnego „Moje dziecko idzie do szkoły”, a jego tematem było „Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”.
Pan policjant przypomniał pierwszakom o zagrożeniach czyhających na dzieci w czasie ferii zimowych, omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusz udzielał wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformował dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Uczniowie brali czynny udział w dyskusji, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzy jaką już posiadają. Chętnie odpowiadali na zadawane pytania i wysuwali konstruktywne wnioski.
Spotkanie z policjantem to kolejny element profilaktyki, aby rozpoczynające się ferie upłynęły zdrowo i bezpiecznie.
                                                                                                     M. Grabczyńska

      Energetyki szkodzą!

Napoje energetyczne zawierają kofeinę, a także wysoką dawkę witaminy B12. Jej przedawkowanie może doprowadzić do zaburzeń powstawania ciałek krwi, niekorzystnych zmian błony śluzowej żołądka, zapalnego stanu ust, problemów w układzie nerwowym, a także głębokiej depresji i zaburzeń wzrostu u najmłodszych. Kolejnym skutkiem ubocznym energetyków, o którym warto wspomnieć jest choroba nerwowa. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest głównie środek o nazwie Glukuronolakton. Istnieją teorie, że na początku lat 60-tych ten chemiczny specyfik został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. W swoich głównych założeniach miał on za zadanie pomagać żołnierzom amerykańskim w Wietnamie w walce ze stresem. Jego działanie było mocno halucynogenne, więc przypominał działaniem, niektóre z narkotyków. W armii szybko jednak odkryto, że jest on bardzo niebezpieczną trucizną, która może być przyczyną guzów mózgu oraz chorób wątroby. Niepokój może budzić fakt, że dzisiaj możemy go znaleźć w niektórych napojach energetycznych.
Niestety dzieci i młodzież bardzo chętnie sięgają po takie napoje nie zdając sobie sprawy z zagrożenia dla własnego zdrowia. Dlatego też zorganizowaliśmy profilaktyczny konkurs plastyczny pt. „Energetyki sił nie dają, tylko zdrowie zabierają!". Jego efekty możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach oraz w holu szkoły. Ponad to na korytarzu szkolnym wykonaliśmy gazetkę informacyjną pod hasłem „Energetyki szkodzą!".
                                                                                Zespół do Spraw Promocji Zdrowia

       Jemy zdrowo i kolorowo

Prawidłowe odżywianie jest warunkiem zdrowego rozwoju fizycznego i umysłowego, a także wzmacnia odporność. Zdrowa dieta powinna być zgodna z zasadami żywienia, a podstawą udanego dnia jest wartościowe śniadanie.
O tym, jak zdrowo się odżywiać uczyły się dzieci z klasy I b. Podczas zajęć poznały wartości odżywcze produktów, dowiedziały się jakie znaczenie w codziennej diecie mają warzywa i owoce oraz jak ważny w życiu człowieka jest ruch. Uczniowie w grupach układali zdrowy jadłospis na cały dzień, a także budowali piramidę zdrowego żywienia i aktywności ruchowej. Z warzyw wykonali zabawne ludziki, które w odgrywanych scenkach zachęcały do jedzenia warzyw i owoców. A na koniec samodzielnie przygotowali zdrowe, kolorowe kanapki i owocowe szaszłyki. Takie własnoręcznie przygotowane drugie śniadanie smakowało wyjątkowo.
                                                                                                         Małgorzata Korba

      Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej

Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej Bieg po zdrowie" to program opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównym celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów klas IV w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Podczas cyklu zajęć uczniowie klasy IV c: wymieniali spostrzeżenia, refleksje i pomysły, dyskutowali, liczyli koszty palenia papierosów, tworzyli komiksy z bohaterami programu. Na zakończenie wykonali plakaty dotyczące Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej. Zdobytą wiedzę i umiejętności dzieci będą mogły stosować w życiu codziennym.
                                                                                                           Anna Nawrocka

      Promujemy zdrowy styl życia

 

W ramach promowania zdrowego stylu życia chętni uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjalnych wykonali ulotki informacyjne na temat szkodliwego wpływu substancji uzależniających - narkotyków i dopalaczy na zdrowie i życie człowieka. Niestety, coraz więcej młodych ludzi sięga po nie, nie zważając na konsekwencje.
Pamiętajcie! Dopalacze kradną życie, a uzależnienia potrafią przejąć nad nami kontrolę.
Więcej informacji na temat uzależnień znajdziecie w ulotkach wykonanych przez Waszych kolegów.
Zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.
                                                                                 Zespół do Spraw Promocji Zdrowia

       „Zdrowo nie znaczy nudno!"

W holu szkoły znajduje się wystawa książki kucharskiej z przepisami naszych uczniów.
Chcesz czuć się lepiej, mieć więcej energii i pięknie wyglądać? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury i wypróbowania naszych przepisów. Znajdziesz tu pomysły na smaczne, szybkie i proste w przygotowaniu posiłki. Racjonalne odżywianie nie musi być nudne i monotonne. Po prostu zacznij się odżywiać zdrowo i czerp z tego radość!
                                                                       Zespół do Spraw Promocji Zdrowia

       Drugie śniadanie w klasie I a

13 kwietnia uczniowie klasy I a przygotowywali zdrowe posiłki. Były to owocowe koreczki i deserek serowy -„Rzodkiewka w pierzynce”, nazwę wymyślili uczniowie. Wiele radości sprawiało dzieciom tworzenie własnych kompozycji w czasie układania owocowych koreczków i dekorowaniu serowego deserku. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, drugie śniadanie w tym dniu było smaczne, zdrowe i kolorowe.
                                                                                                              Elżbieta Małecka

     „Śniadanie ma moc”

Zdrowe, wartościowe śniadanie to podstawa udanego dnia w szkole. Dzieci z klasy I b uczyły się jak przygotować takie śniadanie. Z pomocą Świeżaków dowiedziały się jakie wartości odżywcze mają owoce i warzywa. Ułożyły piramidę zdrowego żywienia, odgrywały scenki zachęcające do jedzenia warzyw i owoców. Na zakończenie samodzielnie przygotowały zdrowe, kolorowe kanapki i koktajl owocowy. Bawiły się przy tym znakomicie. Wspólne śniadanie daje moc, ale również wiele radości.
                                                                                                                    Bożena Warda

       Na jesienne dni

Kanapkowe produkcje i owocowo-warzywne fotoplakaty w I d.

      Witaminowe sałatki w klasie II a

Z myślą o jarzynowych witaminach kl. II a postanowiła wspólnie z naszą panią oraz rodzicami zrobić sałatkę jarzynową. Wszystkie produkty przynieśli uczniowie. Sałatka składała się z: groszku, marchewki, ziemniaków, jajek, cebuli i jabłek. Wszystko kroiliśmy w kostkę, dzięki temu nauczyliśmy się posługiwać nożem oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny. Potem wymieszaliśmy warzywa z majonezem. Po skończonej pracy posprzątaliśmy stoliki. Na koniec została najprzyjemniejsza część, jedzenie. Sałatki były pyszne i wszystkim smakowały. Dziękujemy naszej pani i ukochanym mamom za pomoc. To był bardzo miły dzień.
                                                                                               Ola i Kacper – uczniowie kl. II a

     Jak postępować, żeby nie chorować

Uczniowie klasy I b uczestniczyli w spotkaniu z panią Renatą Płazą - pielęgniarką szkolną. Podczas pogadanki pani pielęgniarka udzieliła pierwszakom cennych rad dotyczących właściwego odżywiania się, higieny osobistej, sposobu ubierania się, aktywnego spędzania wolnego czasu i hartowania, które mają ogromny wpływ na zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia.
                                                                                                                  Małgorzata Rapa

     Zdrowe kanapki pierwszaków

Uczniowie klasy I b samodzielnie przygotowywali kanapki na drugie śniadanie. Wśród produktów znalazły się ciemne pieczywo, wędlina i przede wszystkim warzywa. Pierwszaki od dzisiaj wiedzą jak zdrowo się odżywiać.
                                                                                                                     Małgorzata Rapa

      Zdrowe odżywianie - klasa II b przygotowuje surówkę

Uczniowie przygotowali surówkę na podstawie przepisu zawartego w podręczniku kl. II. Wszyscy wykazali zaangażowanie. Pracowali z wielkim zapałem. Gdy surówka "dojrzewała" dzieci przygotowały piękne serwetniki.​
                                                                                                                    Zofia Fijołek

      Dopalacze kradną życie

10 października uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w imprezie edukacyjno-rekreacyjnej „Wyprawa po zdrowie”. Była to już XVI edycja wyprawy, tradycyjnie zorganizowana przez Ośrodek Kuratorski w Bychawie w lesie Dąbrowa.
Wyprawa w tym roku odbyła się pod hasłem DOPALACZE KRADNĄ ŻYCIE, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł.” Wzięło w niej udział 12 drużyn ze szkół gminy Bychawa i Ośrodków Kuratorskich. Nasza drużyna zajęła IV miejsce!
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych :Natalia Wolska, Weronika Kaproń, Kaja Szewczyk, Michał Pasztaleniec-Serafiński, Adrian Kufel, dzielnie towarzyszyli im i kibicowali uczniowie klas trzecich: Gabriela Hanaj i Szymon Smyk. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat profilaktyki uzależnień, sprawnością fizyczną oraz dobrą orientacją w terenie.
                                                                                                 Marzena Kasperek/Anna Rymarz

      Zdrowe na jesienne dni

Soki owocowe własnej „produkcji”: smaczne, zdrowe, kolorowe były atrakcją jesiennych lekcji w klasie II a. Zostały wysączone do ostatniej kropelki!. A na pamiątkę, żeby było co wspominać dzieciaki wykonały sztuczne soki z bąbelkami.
                                                                                                                        S. Wrzesińska

      Robiliśmy sałatkę warzywną!

Jesień to tematyka związana m. in. z robieniem zapasów, poznawaniem smaku owoców i warzyw.
Zwieńczeniem tych działań w klasie IIc było samodzielnie przygotowanie sałatki warzywnej.
Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy. Każdy uczeń przyniósł do szkoły określone produkty potrzebne do wykonania sałatki.
Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Samodzielnie kroili gotowane warzywa, jabłka, jajka gotowane na twardo ( trzeba przyznać, że nie sprawiło im to najmniejszych kłopotów!), dobierali składniki, poznawali smaki. Była to doskonała lekcja samodzielności oraz umiejętności akceptowania reguł wspólnego działania. Tego typu działania bardzo dobrze wpływają na wzrost motywacji u dzieci! Wspólne przygotowanie posiłku poskutkowało tym, że wszyscy uczniowie chętnie zajadali sałatkę (przynajmniej ociupinkę...) Tym bardziej, że obie sałatki były pyszne!
                                                                                                               wych. Dorota Drążek

     Smacznie, zdrowo, kolorowo...

Jesienna surówka - przepis klasy IIb:1 por, 1 marchewka, 1 jabłko, kilka orzechów, rodzynki.

Warzywa umyć i obrać. Marchewkę i jabłko zetrzeć na tarce, pora pokroić w plasterki. Wszystkie warzywa wymieszać, dodać rozdrobnione orzechy i rodzynki, doprawić do smaku solą i pieprzem oraz odrobiną cukru. Surówkę można wymieszać z majonezem, jogurtem, lub oliwą z cytryną. SMACZNEGO!
                                                                                                               uczniowie klasy II b

     Wiosenne przysmaki z własnej hodowli

Pierwszakom udało się założyć i wyhodować szczypiorek. Przez dwa tygodnie dzieci pielęgnowały posadzone cebule i prowadziły obserwacje młodej rośliny. A kiedy szczypior osiągnął odpowiednie rozmiary posłużył młodym hodowcom jako kanapkowy przysmak.
Oj smakowało!
                                                                                                               Dzieciaki z klasy I a

     W zdrowym ciele zdrowy duch

Przez ostatni tydzień lutego i pierwszy tydzień marca uczniowie klasy II c uczyli się jak dbać o zdrowie. W tym czasie poznawali jak funkcjonuje organizm człowieka, jakie znaczenie ma przestrzeganie higieny, właściwe odżywianie i ruch na świeżym powietrzu. Spotkali się z pielęgniarką i wysłuchali bardzo pouczającej pogadanki, robili ,,portrety” bakterii i wirusów, plakaty o zdrowiu i piramidy zdrowia. Przygotowali także scenki dramowe z duchami w roli głównej, których mottem były słowa: W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH. Oglądając prezentację o zdrowym odżywianiu zapoznali się przy okazji z wynikami sondy, którą przed trzema laty przeprowadził szkolny Klub Wiewiórka. Spontanicznie zaproponowali porównanie wyników i ponowny sondaż wśród uczniów klas I-III. Już następnego dnia odwiedzili uczniów z 8 klas, a informacje, które uzyskali mile wszystkich zaskoczyły. Okazało się bowiem, że systematyczna praca nauczycieli we współpracy z rodzicami przynosi efekty!
Wyniki badań z roku 2012 i 2015 były następujące:
Bez śniadania do szkoły w 2012 r. przyszło 24% uczniów, a w 2015 r. 12%. Zdrową kanapkę na drugie śniadanie miało w 2012 r. 57% uczniów, a w 2015 r. już 76%. Z kolei słodycze przed trzema laty przyniosło do szkoły 22% uczniów, a w bieżącym roku 17%. Cieszy więc, że nasi uczniowie odżywiają się zdrowiej i wielu z nich może powiedzieć: WIEM, CO JEM!
II c zakończyła cykl lekcji o zdrowiu degustacją własnoręcznie przygotowanej sałatki owocowej!
                                                                                    wychowawczyni: Małgorzata Gąbka

        Zważyliśmy plecaki w klasach młodszych!

Tegoroczna akcja „Zważ swój plecak” potwierdziła, że podejmowane przez nas działania przynoszą pozytywne efekty.
Plecaki maluchów zazwyczaj są przeładowane mnóstwem niepotrzebnych rzeczy. Ku naszemu zaskoczeniu, zaledwie 22% plecaków uczniów klas I-III przekraczało dopuszczalną wagę. Najwięcej ciężkich plecaków było w klasach trzecich („winowajcami” okazały się karty z piłkarzami). W klasach drugich i pierwszych wyniki ważenia były natomiast bardzo dobre. Najlżejsze (prawie w 100%) okazały się plecaki uczniów klasy II a.
Cieszymy się, że plecaki naszych uczniów są coraz lżejsze i mamy nadzieję, że tak pozostanie do końca roku!
                                                                                                                                  SU

      Jesiennie i owocowo w klasie I a

Jesienne zabawy, obserwacje przyrodnicze, kulinarne – sałatkowe „zmagania”, zachęciły pierwszoklasistów do wykonania prac plastycznych o tematyce jesienno – owocowej. To była świetna nauka, zabawa i „coś” na smaczek.
                                                                                                                       S. Wrzesińska

      Jesienią zdrowo się odżywiamy

Jesień to pora roku obfitująca w świeże owoce i warzywa. Pamiętając o tym, uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią zorganizowali w klasie dzień owocowy i dzień warzywny. W ramach owocowego dnia dzieci samodzielnie przygotowywały sałatki owocowe, które były świetnym uzupełnieniem drugiego śniadania. Kolejnego dnia na stołach królowały warzywa w postaci przetworów przyniesionych z domowych spiżarni . Dzieciaki z wielkim apetytem zajadały marynowane i kiszone ogórki, paprykę i groszek. Degustowały dżemy, powidła i soki. Wszystkim bardzo smakowały te zdrowe, jesienne smakołyki.
                                                                                                                        Małgorzata Rapa

      Dbamy o zdrowie

Przypominamy, że od kilku lat Szkoła Podstawowa w Bychawie realizuje następujące projekty prozdrowotne: „Szklanka Mleka”, „Owoce w Szkole” i „Trzymaj Formę”.

Celem programu „Szklanka Mleka” jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych u dzieci. Uczestniczą w nim uczniowie klas I-III.

Program „Owoce w Szkole” skierowany jest do uczniów klas I-III. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie.

Celem programu „Trzymaj Formę” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
Więcej aktualności tutaj                                                                
                                                                                                                  Elżbieta Małecka

      Święto Służby Zdrowia  

Dnia 7 kwietnia 2014 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Służby Zdrowia. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wiewiórka w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyli pani stomatolog Halinie Mazurek i pielęgniarkom pani Teresie Staszek oraz pani Renacie Płazie życzenia oraz słowem i piosenką podziękowali za codzienną opiekę nad nami.
                                                                             Elżbieta Małecka, Małgorzata Grabczyńska

      Zimowe zabawy na śniegu

 

Dnia 5 lutego 2014 r. wykorzystując piękną pogodę uczniowie kl. III d wybrali się na długi spacer, w czasie którego musieli przejść „Zimowy tor przeszkód”. Do pokonania mieli: wysokie zaspy, pagórki, rzuty śnieżkami do celu, chodzenie po śladach kolegów, rysując wyznaczone kształty. Roześmiane i rumiane buzie świadczyły o tym, że był to zdrowo i wesoło spędzony czas na świeżym powietrzu.
                                                                                                                     Elżbieta Małecka

      „Zdrowe ferie”

23 stycznia 2014 r., w mroźny, słoneczny dzień uczniowie klasy V a wraz z zaprzyjaźnionymi przedstawicielami innych klas, udali się na wycieczkę do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bychawie.
Na terenie spółdzielni powitała nas pani prezes Zofia Popławska. Przy poczęstunku złożonym z produkowanych w Bychawie serów i krówek zostaliśmy zapoznani z historią zakładu. Poznaliśmy wszystkie produkty oferowane przez bychawską mleczarnię. Pani prezes przedstawiła nam tajemnice i sekrety technologii produkcji serów, a także podkreśliła znaczenie produktów mlecznych w prawidłowym żywieniu.
Następnie mieliśmy okazję zobaczyć zakład mleczarski od środka. Zwiedziliśmy halę produkcyjną, mieliśmy możliwość zobaczenia produkcji sera, masła i twarogu. Nasz podziw wzbudziły maszyny służące do produkcji i pakowania nabiału.
Na koniec, przekonani o ważnej roli mleka i przetworów mlecznych w codziennej diecie udaliśmy się na „zdrowe” zakupy w firmowym sklepie.
                                                                                                 Anna Woch, Marzena Kasperek

     Pomagamy

Uczniowie z Klubu Wiewiórka bardzo chętnie pomagają potrzebującym, wspierając akcje charytatywne na terenie naszej szkoły:
- Góra grosza,
- Jedna koza, jedno życie,
- Pomóż dzieciom przetrwać zimę.
                                                                                                         Elżbieta Małecka

      III d - Najbardziej rozkręcona klasa"

Dnia 4 grudnia 2013 r. rozstrzygnięto konkurs na "Najbardziej rozkręconą klasę". Polegał on na zbiórce nakrętek po napojach, które będą przeznaczone dla Alana, chłopca z dziecięcym porażeniem mózgowym. Okazało się, że  uczniowie klas  I-III bardzo chętnie rozkręcają się" na pomaganie chorym
i potrzebującym. Wspólnie zebrali 20 worków wypełnionych nakrętkami. Najbardziej "rozkręcone" klasy zostały nagrodzone dyplomami.
                                                  Wyniki konkursu:
                                                 I miejsce - klasa III d
                                                II miejsce - klasa III c
                                                III miejsce - klasa II a
Wszystkim uczestnikom konkursu gorąco dziękujemy. Szkolny Klub Wiewiórka

      Dopalacze, nowe narkotyki

Dnia 20 listopada 2013 r. odbyło się spotkanie uczniów klas III z pielęgniarką szkolną na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą dopalacze. Uczniowie dowiedzieli się, że dopalacze to substancje psychoaktywne, które działają podobnie jak narkotyki, pobudzająco lub odurzająco. Są w nich składniki pochodzenia naturalnego (zioła z odległych zakątków świata) i produkty chemiczne. Zażywanie dopalaczy powoduje silne zatrucie organizmu, co w przyszłości może skutkować częstszym występowaniem chorób nowotworowych. Pielęgniarka przypomniała również, aby dzieci nigdy nie zażywały substancji, których skład budzi jakiekolwiek podejrzenie i nie przyjmowały słodyczy od nieznajomych.
                                                                                                                     Elżbieta Małecka

      Podsumowanie akcji „Zważ swój plecak

W dniach 12-15 listopada 2013 r. Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję „Zważ swój plecak”. Przedstawiciele SU przygotowali ulotki informacyjne, które rozdali uczniom naszej szkoły. Odwiedzili także uczniów klas młodszych i udzielili im wielu wskazówek, w jaki sposób należy prawidłowo pakować tornister. Na zakończenie akcji zorganizowali dzień ważenia, podczas którego sprawdzili jak ciężkie plecaki muszą dźwigać uczniowie naszej szkoły. Po podliczeniach okazało się, że problem zbyt ciężkich tornistrów dotyczy głównie uczniów klas I-III.
Organizatorzy akcji doszli do wniosku, że konieczna jest kontrola rodziców nad zawartością tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów klas I-III zbędnych rzeczy. Należy także zwrócić większą uwagę na wagę przyborów szkolnych oraz samego plecaka. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego widzą również konieczność kontynuowania akcji w przyszłym półroczu szkolnym.
                                                                                                              Samorząd Uczniowski

       Klub Wiewiórka ,,trzyma formę"

Uczniowie klas II i III działający w Klubie Wiewiórka razem z paniami M. Gąbką i E. Małecką propagują zdrowy styl życia i odżywiania się.
                                                                                                                
Marzena Kasperek

     Dzień Służby Zdrowia

Dnia 8 kwietnia 2013 r. odbyło się krótkie spotkanie przedstawicieli Służby Zdrowia z uczniami ze Szkolnego Klubu Wiewiórka. Klubowicze w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyli pielęgniarkom i pani stomatolog życzenia oraz wręczyli laurki i kwiaty.
W czasie spotkania podsumowano również sondę
Śniadanie dziecka" przeprowadzonej wśród uczniów kl. I - III. Okazało się, że duża liczba dzieci nie je śniadania w domu, a do szkoły przynosi słodycze lub otrzymuje 2 złote na drożdżówkę. Pielęgniarki, pani stomatolog i prezentacja multimedialna dotycząca zdrowego odżywiania zachęciły dzieci do przynoszenia do szkoły wartościowego śniadania w formie kanapek i owoców.
Miłym akcentem kończącym spotkanie było zatańczenie Krakowiaka do piosenki
Muczą krowy muczą" zachęcającej dzieci do picia mleka.
                                                                                        Małgorzata Gąbka i Elżbieta Małecka

     Niesiemy pomoc

Uczniowie klasy II d bardzo chętnie włączyli się w akcje charytatywne organizowane na terenie naszej szkoły takie jak Góra Grosza" i Pomóż dzieciom przetrwać zimę".
Z dużym zaangażowaniem zbierali grosiki, aby pomóc dzieciom, które wychowują się poza własną rodziną. Zorganizowali również zbiórkę darów dla potrzebujących rodzin, wspierając ogólnopolską akcję
Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Zebrane dary i duża góra grosików świadczą o tym, że los biednych, potrzebujących i samotnych dzieci nie jest im obojętny.
                                                                                                                   Elżbieta Małecka

     I Ty możesz zostać Św. Mikołajem

"Każdy może zostać św. Mikołajem
To jest sprawa prostsza niż się zdaje
Wystarczy odrobinę wrażliwości
By znaleźć w sercu trochę ciepła i czułości"


Dzień 6 grudnia to wyjątkowy dzień dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Najmłodsi z niecierpliwością oczekują św. Mikołaja, który przyniesie wymarzone prezenty. To właśnie tego dnia uczniowie z Klubu Wiewiórka odwiedzili małych pacjentów ze szpitala w Bychawie. Wręczyli chorym dzieciom własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe i prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej, wyłonione podczas konkursu plastycznego
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM".
Wszystkim uczestnikom konkursu, którym nie jest obojętny los chorych dzieci dziękują uczniowie z Klubu Wiewiórka wraz opiekunkami p. Elżbietą Małecką i p. Małgorzatą Gąbką.
                                                                                        Elżbieta Małecka, Małgorzata Gąbka

     Nakrętki dla Hospicjum

Szkolny Klub Wiewiórka ogłosił w listopadzie konkurs na najaktywniejszą klasę zbierającą nakrętki dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Do konkursu z wielkim zapałem przystąpili uczniowie wszystkich klas I – III oraz grupa przedszkolna ,,Motylki”. Owoce tej akcji to 9 wielkich worków pełnych nakrętek – i to wszystko tylko w ciągu jednego miesiąca! Bardzo cieszy fakt, że te zbiory będą spożytkowane dla podopiecznych Hospicjum.
Z radością donosimy, że w wyniku zażartej rywalizacji zwyciężyli:
I miejsce: klasa II c – wychowawczyni Dorota Drążek
II miejsce: klasa II d – wychowawczyni Elżbieta Małecka
III miejsce: klasa I b – wychowawczyni Jolanta Stoczkowska
G R A T U L U J E M Y ! ! !
                                                      Organizatorki konkursu: Elżbieta Małecka i Małgorzata Gąbka


     
Zagraj w zielone, trzymaj przyrody stronę

Uczniowie z klasy II c, a zarazem członkowie Klubu Wiewiórka, nie po raz pierwszy mieli do czynienia z edukacją ekologiczną. Tym razem podsumowaniem cyklu lekcji na temat ochrony przyrody nie była klasówka, ale dekoracja na szkolnym korytarzu i spotkanie teatralne z pierwszakami. Dla tych ostatnich prezentowana była inscenizacji pt. ,,Niewielki, ale śliczny wiosenny teatrzyk ekologiczny”. Dla młodszych kolegów poza występem dzieci przygotowały ekologiczne” zakładki do książek, a oprawę muzyczną piosenek wspomagały ekologiczne”, bo wykonane z niepotrzebnych opakowań, instrumenty muzyczne. Oby nie tylko młodzi ekolodzy zawsze pamiętali, że warto trzymać przyrody stronę!
                                                                                                                Małgorzata Gąbka

     Podsumowanie konkursu plastycznego „Nie pal przy mnie, proszę”

Dnia 12.04.2012  r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Nie pal przy mnie, proszę” połączone z obchodami Święta Służby Zdrowia. Przedstawiciele szkolnego Klubu Wiewiórka zapraszali uczniów klas I – III do obejrzenia wystawy plastycznej oraz do wzięcia udziału w „Zgaduj - zgaduli” o tematyce prozdrowotnej. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele Służby Zdrowia p. stomatolog Halina Mazurek i pielęgniarki szkolne p. Renata Płaza i p. Teresa Staszek. Uczniowie z Klubu Wiewiórka w imieniu społeczności szkolnej złożyli Paniom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonany „koszyk słodkości”. Wicedyrektor p. Bożena Szwałek wręczyła laureatom konkursu dyplomy i upominki ufundowane przez życzliwych sponsorów.
W konkursie plastycznym „Nie pal przy mnie, proszę” wzięło udział 92 uczniów klas I – III.
Zobacz wyniki>>
Nagrody na konkurs zostały przekazane przez życzliwych sponsorów:
Panią Edytę Igras sklep „Bazarek”
Panią Zenobię Rusinek
Pana Leszka Szewczyka „ LUMER”
Sklep przemysłowy Carrefour Bychawa

Opiekunowie szkolnego Klubu Wiewiórka p. Małgorzata Gąbka i p. Elżbieta Małecka oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Bychawie składają serdeczne podziękowania sponsorom za przekazane dary rzeczowe.     „Nasze ząbki małe. Będą zawsze bardzo białe"

„Nasze ząbki małe.
Będą zawsze bardzo białe"
Gdy je pastą obłożymy
I szczoteczką wyczyścimy
Owoce i warzywa chętnie zjemy
Szklankę mleka wypijemy”

Dnia 20.01.2012  r. odbyło się spotkanie uczniów klasy I d i II c z panią stomatolog Haliną Mazurek i pielęgniarką Teresą Staszek na temat higieny jamy ustnej. Pani stomatolog udzieliła dzieciom dobrych rad jak należy dbać o zęby, aby były mocne i zdrowe. Każde dziecko wraz z pielęgniarką miało możliwość przećwiczenia właściwego sposobu szczotkowania zębów. Wszyscy zgodnie obiecali, że o zęby będą dbali.
                                                                                                                    Elżbieta Małecka

      Klub Wiewiórka walczy z katarem


 

W okresie jesienno zimowym dzieci chorują częściej – częściej zapadają na infekcje, „łapią katar” lub przeziębienie.  Chcąc pokazać  niektóre formy profilaktyki, Klub Wiewiórka, przygotował prezentację multimedialną dla uczniów  klas  I – III.  W   prezentacji   wykorzystano  wiersz   Jana   Brzechwy pt. ” Katar”.  Została przeprowadzona  także  związana z tematem  pogadanka i zajęcia plastyczne.
                                                                                                            Małgorzata Gąbka

     Akcje charytatywne

Uczniowie z Klubu Wiewiórka bardzo chętnie wspierają akcje charytatywne organizowane na terenie naszej szkoły: „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, „Góra Grosza” i „Zbiórka korków dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie”

     Zbieramy nakrętki

 

 

 

Klub Wiewiórka włączył się w bieżącym roku szkolnym w akcję zbierania nakrętek, propagowaną wśród uczniów przez Samorząd Uczniowski i panią Krystynę Kostrzewską. Klubowicze odwiedzili klasy I – III zachęcając do przynoszenia nakrętek i wspomożenia w ten sposób Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. ”Małego Księcia” w Lublinie. Apel „Wiewiórki” spotkał się z natychmiastowym odzewem, zwłaszcza najmłodszych uczniów, wśród których przodowała klasa I b. Niemal każdego dnia pierwszaki z tej klasy zjawiały się z nową „dostawą”. Między innymi dzięki nim mogliśmy odwieźć do hospicjum, mamy nadzieję nie ostatnią, partię nakrętek. Dziękujemy i prosimy o dalszy ciąg!
                                                                                                                  Małgorzata Gąbka

     Praktyczna lekcja ekologii

 

W dniu 16 września 2011  r. rozpoczęła się kolejna akcja SPRZĄTANIA ŚWIATA.  Swój skromny udział mają w niej  uczniowie klasy II c, dla których słowo ,,ekologia” staje się coraz bliższe. Roześmiane buzie dzieci, które z entuzjazmem porządkują teren wokół szkoły potwierdzają przysłowie, że ,,wszystkim wesoło, gdy czysto wokoło”.
                                                                                                                     Małgorzata Gąbka

     Sprzątanie świata - klasa I d

Uczniowie z klasy I d włączyli się w akcję „Sprzątanie świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Lasy to życie – chrońmy je”. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki ochronne i worki bardzo chętnie zbierały śmieci wokół szkoły. Okazało się, że jest ich bardzo dużo!!!
                                                                                                                  Elżbieta Małecka

     Wakacyjne rady

Głowa nie jest od parady i służyć musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj kiedy słońce pali.
Wesołych, zdrowych i pogodnych wakacji
życzą dzieci ze Szkolnego Klubu Wiewiórka!

 

     7 kwietnia - Święto Zdrowia

7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia. Szkoła Podstawowa w Bychawie każdego roku skromnie wpisuje się w jego obchody. Tak było i tym razem. Dzieciaki ze szkolnego Klubu Wiewiórka pod opieką swoich wychowawczyń – pani Elżbiety Małeckiej i pani Małgorzaty Gąbki przygotowały spotkanie z pracującą w szkole panią stomatolog Haliną Mazurek, panią pielęgniarką Teresą Staszek i panią Renatą Płazą. Obecne były także pani dyrektor Małgorzata Tudrujek i pani wicedyrektor Elżbieta Sobaszek. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć życzeń, laurek przygotowanych przez dzieci i piosenek. Miłym akcentem było również podsumowanie konkursu na rymowankę promującą zdrowy styl życia. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nim udział aż 107 dzieci z klas I – III. Wszystkich uczestników mogliśmy nagrodzić dzięki zaangażowaniu właścicieli bychawskich aptek, którzy przekazali nagrody dla uczniów. Składamy serdeczne podziękowania dla pani Haliny Gurgacz, pani Joanny Jachymek, pana Tomasza Kołodyńskiego i państwa Magdaleny i Tomasza Dziwulskich.
                                                                                                        M. Gąbka, E. Małecka

     Zdrowe i bezpieczne ferie!

W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi Klub Wiewiórka zaproponował uczniom klas I – III ,,burzę mózgów”, w czasie której dzieci miały zgłaszać pomysły na zdrowe i bezpieczne ferie, a najlepsze zapisać i zilustrować. W efekcie powstała wystawa prac przygotowanych przez poszczególne klasy. Dzieci najczęściej mówiły o:
Bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych
Skróceniu czasu spędzonego przed telewizorem i komputerem
Ograniczeniu słodyczy na rzecz warzyw i owoców
                                                                                                         M. Gąbka, E. Małecka

 

     Finał akcji charytatywnej „Pomoc dla powodzian z gminy Wilków”

Dzieci z Klubu Wiewiórka dziękują wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy chętnie wzięli udział w akcji charytatywnej „Pomoc dla powodzian z gminy Wilków”. Cieszymy się, że w naszym otoczeniu znajduje się tak wielu wrażliwych i wspaniałych ludzi, którym nie obojętny jest los innych. To wyraz Waszej dobroci i chęci niesienia pomocy, tym którzy jej oczekują.

                          Dziękują Dzieci z Klubu Wiewiórka wraz z opiekunem panią Elżbietą Małecką

     Akcja charytatywna - Pomoc dla powodzian z gminy Wilków

Dzieciaki z Klubu Wiewiórka zapraszają do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Pomoc dla powodzian z gminy Wilków”


 


     Jesień w Klubie Wiewiórka

Szkolny Klub Wiewiórka już we wrześniu przypomniał uczniom o swoim istnieniu. Najpierw poprzez gazetkę o zasadach zdrowego odżywiania, później przez prace plastyczne pierwszaków z klasy I c pod hasłem ,,Uśmiechnięci żyją dłużej”.
W październiku opiekunka Klubu – pani Elżbieta Małecka – zorganizowała spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Renatą Płazą, na którym  dzieci  wysłuchały  pogadanki  na  temat  zagrożeń  związanych z ,,dopalaczami”. W październiku także klubowicze z klasy trzeciej przygotowali gazetkę pt. ,,Kilka rad jak zdrowo iść przez świat”.
Listopad to miesiąc, w którym najmłodsi członkowie Klubu – uczniowie I c – pod opieką pani Małgorzaty Gąbki zgłębiali tajemnice wody. Dzieci wykonywały ,,wodne eksperymenty”, przygotowały mini plakaty o wykorzystaniu wody i włączyły się w ogólnopolską akcję ,,Mamo, tato, wolę wodę!”. Zachęcone przez wychowawczynię zamiast słodkich napojów postanowiły do szkoły przynosić wodę. Na pewno wyjdzie im to na zdrowie!          
                                                                                                                 Małgorzata Gąbka

     Święto Zdrowia

W dniu 20.04.2010  r. odbyło się w naszej szkole Święto Zdrowia. Przygotował je Klub Wiewiórka, tj. uczniowie klas II d i III d pod opieką pani Elżbiety Małeckiej i pani Małgorzaty Gąbki. Na uroczystość zaproszono lekarzy i pielęgniarki, którzy na co dzień troszczą się o zdrowie uczniów naszej szkoły. Przybyli: pani doktor Grażyna Kniaź, pani stomatolog Halina Mazurek, pan doktor Artur Danieluk oraz panie pielęgniarki – Renata Płaza i Teresa Staszek. Goście otrzymali podziękowania, życzenia i kwiaty, a wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać wierszy, piosenek i obejrzeć humorystyczne scenki przypominające co to znaczy ,,zdrowy styl życia”. Na zakończenie przedstawiciele poszczególnych klas odebrali dyplomy za przygotowanie plakatów pod hasłem ,,Gdyby moje ciało umiało mówić...”
                                                                                                                   Małgorzata Gąbka

      Gazetka

9 marca 2010  r. Klub Wiewiórka wydał swoją gazetkę w której mali redaktorzy z klasy III d  zwrócili  uwagę   na   zdrowe  odżywianie, ruch  na  świeżym  powietrzu i prozdrowotną modę.
                                                                                                                  Małgorzata Gąbka

      Warsztaty prozdrowotne

!0 lutego 2010  r. w klasie III d zostały przeprowadzone warsztaty w zakresie profilaktyki prozdrowotnej. Dotyczyły one głównie zasad zdrowego odżywiania.

     Bezpieczne ferie

Klub Wiewiórka w miesiącu styczniu 2010  r. przypomniał uczniom o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Klubowicze z klasy II d przygotowali wystawę na ten temat, natomiast klasa III d wykonała plakaty, których autorzy zostali nagrodzeni dyplomami.
                                                                                                                   
Małgorzata Gąbka

     GRYPA STOP!

W dniu 9 grudnia 2009  r. szkolny Klub Wiewiórka przypominał uczniom naszej szkoły o tym, że jedną z najprostszych metod (poza częstym myciem rąk) zapobiegania grypie jest używanie chusteczek higienicznych. Grupa uczniów klasy III d przeszła podczas dużej przerwy wśród uczniów w poszukiwaniu tych, którzy mają przy sobie chusteczki. Niestety większość miała, ale w plecaku. Ci natomiast, którzy pokazali opakowanie chusteczek otrzymywali w nagrodę gumę orbit. Klubowicze mają nadzieję, że może przynajmniej do niektórych dotarło hasło ,,GRYPA STOP!” i jego związek z prozaicznym noszeniem chusteczek.
                                                                                                                    Małgorzata Gąbka

     "Owocowy dzień"

13 listopada 2009  r. uczniowie klasy II d na zajęciach przygotowywali owocowe koreczki i soki.  Witaminowym  przysmakiem poczęstowali grupę  przedszkolną z naszej szkoły. Był to smaczny i zdrowy posiłek dla wszystkich dzieci.
                                                                                                                    Elżbieta Małecka

     "Marchewkowy dzień"  

21 października 2009  r. Klub Wiewiórka zachęcał dzieci i dorosłych do degustacji wyśmienitej i pełnej witamin surówki z marchewki, własnoręcznie przygotowanej przez uczniów z klasy III d.  Klubowicze odwiedzili między innymi pierwszaków z klasy I b - dzieciaki pałaszowały marchewkę, aż miło!
                                                                                                                    Małgorzata Gąbka

     "Czystość to zdrowie"

To  popularne  hasło  znają doskonale dzieci z Klubu Wiewiórka. Swoją wiedzą na ten temat podzieliły się 15 października 2009  r. z przedszkolakami, których zaprosiły na inscenizację pt.: "Krasnal" Krasnal - czyścioszek razem z leśnymi duszkami pokazywał, że "wszystkim wesoło, gdy czysto wokoło".
                                                                                                                Małgorzata Gąbka

 

Copyright © by Szkoła Podstawowa w Bychawie