W roku szkolnym 2011/2012 przystąpiliśmy do programu edukacyjnego
 „TRZYMAJ FORMĘ!”

Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Założenia szczegółowe

I. CEL GŁÓWNY:
Poprawa sposobu odżywiania młodzieży.

II. CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
2. Dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na
    opakowaniach produktów spożywczych.
3. Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i  uprawiania aktywności
    fizycznej.
4. Rozszerzenie asortymentu sklepików szkolnych o zalecane produkty.
5. Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym.

ORGANIZATORZY PROGRAMU:
- Główny Inspektorat Sanitarny,
- Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

SZKOLNI KOORDYNATORZY PROGRAMU: Marzena Kasperek i Małgorzata Rapa

więcej o programie na stronie: www.trzymajforme.pl

Nasze działania


      Wiosenne kanapki w III d

Dnia 21 marca, w pierwszy dzień wiosny w czasie zajęć uczniowie klasy III D wykonywali wiosenne kanapki. Wiele radości sprawiało dzieciom tworzenie własnych „kanapkowych” kompozycji. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, drugie śniadanie w tym dniu było smaczne, zdrowe i kolorowe.
                                                                                                           Elżbieta Małecka

     Drugie śniadanie w szkole

Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym organizmowi systematyczny „dopływ” energii
i składników pokarmowych, co gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i przekłada się na wyniki w nauce. Uczniowie którzy nie spożywają drugiego śniadania osiągają gorsze wyniki w przedmiotach wymagających skupienia, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami. Drugie śniadanie pozwala kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bychawie przestrzegając zasady zdrowego żywienia spożywają
w szkole zdrowe drugie śniadanie.
                                                                                                                     /Elżbieta Małecka/
     

      Spacer do parku

Dnia 8 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy III d wybrali się na wiosenny spacer do parku. Wszystkim dopisywał dobry humor, gdyż piękna pogoda tego dnia zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci miały czas na dowolne zabawy. Jedni wypatrywali żab w trawie, inni pluskali się w orzeźwiającej źródlanej wodzie oraz urządzali wyścigi. Był to zdrowo i wesoło spędzony czas.
                                                                                                                         /Elżbieta Małecka/

      Powitanie wiosny w klasie III d

21 marca 2014 r. uczniowie klasy III „d” postanowili uroczyście powitać nadejście wiosny. W tym dniu przygotowali owocowe koreczki, a następnie wybrali się na wiosenny spacer nad rzekę w celu utopienia marzanny. Z piosenką na ustach i wesołymi okrzykami uczniowie wrzucili kukłę do wody. Trochę zmęczeni długą wędrówką, ale z uśmiechami na twarzach wrócili do szkoły. Szybko zniknęły z talerzy wcześniej przygotowane smakołyki, gdyż apetyt po wyczerpującej drodze dopisywał. Wszyscy stwierdzili, że był to przyjemnie i zdrowo spędzony czas.
                                                                                                                     /Elżbieta Małecka/

      Wycieczka do mleczarni

Dnia 17 marca 2014 r. uczniowie klasy III d odwiedzili Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstaje masło, twaróg, ser żółty, maślanka i śmietana. Zobaczyły jak wielu ludzi musi pracować, aby do naszych domów mogły trafić wyżej wymienione produkty. Miłym akcentem naszego spotkania był zdrowy poczęstunek w postaci serowych koreczków i smacznych krówek. Wszyscy przekonali się, że mleko i przetwory mleczne są bardzo zdrowe i potrzebne do prawidłowego rozwoju.
                                                                                                                      /Elżbieta Małecka/

     Zimowe zabawy na śniegu

 

Dnia 5 lutego 2014 r. wykorzystując piękną pogodę uczniowie klasy III d wybrali się na długi spacer, w czasie którego musieli przejść „ Zimowy tor przeszkód”. Do pokonania mieli: wysokie zaspy, pagórki, rzuty śnieżkami do celu, chodzenie po śladach kolegów, rysując wyznaczone kształty. Roześmiane i rumiane buzie świadczyły o tym, że był to zdrowo i wesoło spędzony czas na świeżym powietrzu.
                                                                                                                     /Elżbieta Małecka/

Zima to wspaniały czas na aktywną zabawę na powietrzu – każde dziecko przyzna, że nie ma nic radośniejszego od sanek, łyżew czy rzucania śnieżnymi kulkami. Korzystając z okazji, że była przepiękna, słoneczna pogoda i kusił swą bielą śnieg 5 lutego 2014 r. uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią postanowili oddać się zimowym szaleństwom. Wesołym okrzykom, wspólnym zabawom na śniegu nie było końca…
                                                                                                                         /Dorota Drążek/

       „Zdrowe ferie”

23 stycznia, w mroźny, słoneczny dzień uczniowie klasy V a wraz z zaprzyjaźnionymi przedstawicielami innych klas, udali się na wycieczkę do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bychawie. Na terenie spółdzielni powitała nas pani prezes Zofia Popławska. Przy poczęstunku złożonym z produkowanych w Bychawie serów i krówek zostaliśmy zapoznani z historią zakładu. Poznaliśmy wszystkie produkty oferowane przez bychawską mleczarnię. Pani prezes przedstawiła nam tajemnice i sekrety technologii produkcji serów, a także podkreśliła znaczenie produktów mlecznych w prawidłowym żywieniu.
Następnie mieliśmy okazję zobaczyć zakład mleczarski od środka. Zwiedziliśmy halę produkcyjną, mieliśmy możliwość zobaczenia produkcji sera, masła i twarogu. Nasz podziw wzbudziły maszyny służące do produkcji i pakowania nabiału.
Na koniec, przekonani o ważnej roli mleka i przetworów mlecznych w codziennej diecie udaliśmy się na „zdrowe” zakupy w firmowym sklepie.
                                                                                                 /Anna Woch, Marzena Kasperek
/

     Turniej Rodzinny w tenisie stołowym

W sobotę 14 grudnia 2013 r., po raz siódmy w naszej szkole odbył się  Turniej Rodzinny w tenisie stołowym w którym wzięło udział 21 drużyn. Każda składała się z rodzica i dziecka.  Byli głównie tatusiowie, ale i kilka mam. Wszyscy walczyli o zwycięstwo w miłej i sympatycznej atmosferze i co najważniejsze wspólnie, aktywnie spędzili sobotnie przedpołudnie. Trzy najlepsze drużyny otrzymały puchary zakupione przez Uczniowski Klub Sportowy Podkowa" w ramach dotacji z budżetu Gminy Bychawa na zadania z zakresu kultury fizycznej. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom i medal. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
                   Zwycięzcy turnieju:
    I miejsce -  Stanisław Zdybel / IV b/ z tatą Robertem
    II miejsce -  Jagoda Kamińska /VI b/  z tatą Piotrem
    III miejsce - Marcin Wieczorkiewicz /VI a / z tatą Grzegorzem

                                                                                                                          Krystyna Kostrzewska

       „Dzień Zdrowia”

Szkoła Podstawowa w Bychawie od dwóch lat uczestniczy w programie „Owoce w szkole”, w ramach którego dostarczane są świeże owoce i warzywa do bezpośredniego spożycia oraz soki owocowo – warzywne lub warzywne. Program ten ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Wychodząc na przeciw założonym celom 23 maja 2013 r. przy współudziale Agencji Rynku Rolnego w Lublinie zorganizowaliśmy „Dzień Zdrowia”.
Naszym głównym założeniem było to, aby tego dnia poprzez naukę i zabawę uczniowie mogli poznać i przypomnieć sobie zasady zdrowego odżywiania i stylu życia. Dlatego też w organizację „Dnia Zdrowia” włączyliśmy uczniów kl. I – VI, którzy poprzez aktywne uczestnictwo
w uroczystości propagowali zdrowe nawyki w wybrany przez siebie sposób. Pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców zaprezentowali ciekawy i wesoły program na który składały się: przedstawienia teatralne, występy muzyczne, przygotowywanie i degustacja „zdrowych przekąsek” i soków, quiz, prezentacja multimedialna, marsz po zdrowie, zawody sportowe oraz konkurs plastyczny.
Dziękujemy serdecznie wszystkim miłym gościom którzy w tym dniu zechcieli przybyć na naszą uroczystość. Tego dnia gościliśmy:
- pana Piotra Sawickiego – zastępcę Dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Lublinie oraz panią Annę Kowalczyk i Justynę Marcinek – pracowników ARR w Lublinie,
- pana Janusza Urbana – Burmistrza Bychawy,
- panią Barbarę Czaplińską - kierownika Wydziału Higieny Dzieci i Młodzieży Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie,
- panią Renatę Bezładę – pracownika Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie,
- panią Halinę Mazurek – stomatologa szkolnego,
- panią Teresę Staszek – asystentkę stomatologa,
- panią Renatę Płazę – pielęgniarkę szkolną,
- przedstawicieli TV Lublin.
Nasza placówka od wielu lat promuje zdrowy styl życia i podejmuje działania z zakresu edukacji zdrowotnej. Uczestniczymy w takich programach jak: „Trzymaj formę”, „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”, „Nie pal przy mnie proszę”, „Ratujemy i uczymy ratować”. Na terenie szkoły nie ma sklepiku z niezdrową żywnością i dystrybutorów z napojami. Uczniowie mogą korzystać z tanich i smacznych obiadów, które wydaje stołówka szkolna. Mamy nadzieję, że przygotowana uroczystość pozwoliła przybliżyć wiedzę z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Sponsorami uroczystości byli:
- Burmistrz Bychawy,
- Urząd Marszałkowski w Lublinie,
- Agencja Rynku Rolnego w Lublinie,
- Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie,
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska w Bychawie”,
- Pan Grzegorz Maryniowski – producent naturalnych soków owocowych.

                                                                                                                                               Bożena Szwałek       Dzień Dziecka na sportowo

W sobotę 1 czerwca 2013 roku  w Dniu Dziecka odbyły się zawody w pływaniu dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bychawie. Współzawodnictwo przebiegało w miłej atmosferze. Zawodnicy po ukończonej rywalizacji otrzymali pamiątkowe medale. Wszystkim uczestnikom gratulujemy uzyskanych wyników.
Naszemu sponsorowi serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród.
                                                                                                                          /Anna Nawrocka/

      „Wiem jak żyć, by zdrowym być”

Laureaci szkolnego konkursu plastycznego „Wiem jak żyć, by zdrowym być”:
Klasy I-III
I miejsce: Wiktoria Drzewosz /I a/
II miejsce: Hubert Holweg /II a/, Łukasz Moczybroda /II a/
III miejsce: Nadia Niedźwiadek /II d/, Natalia Grabowska /II c/
Klasy IV-VI
I miejsce: Natalia Gajowiak /V c/, Ewelina Sądej /V c/
I miejsce: Marcelina Namięta /VI d/, Aleksandra Toporowska /VI d/
II miejsce: Wiktoria Mazurek /V d/, Aleksandra Luterek /V d/, Julia Niedźwiadek /V d/, Weronika Golik /V d/
III miejsce: Aleksandra Gajowiak /VI d/, Paulina Wojtyła /VI d/
wyróżnienie: Krzysztof Traczewski /VI b/

Organizatorzy: Samorząd Uczniowski, Marzena Kasperek i Grażyna Ozimek

       „Jedz kolorowo – rośnij zdrowo” i trzymaj formę

 

 


 

 

Uczniowie klasy V b pod opieką p. Anny Woch poznawali zasady zdrowego odżywiania się, a następnie grupa uczennic tej klasy przygotowała gazetkę na ten temat pt. „Jedz kolorowo – rośnij zdrowo” zachęcającą do spożywania owoców i warzyw.
                                                                                                                    /Marzena Kasperek/

      Klub Wiewiórka ,,trzyma formę"

Uczniowie klas II i III działający w Klubie Wiewiórka razem z paniami Małgorzatą Gąbką i Elżbietą Małecką propagują zdrowy styl życia i odżywiania się.
                                                                                                               
/Marzena Kasperek/

       Konkurs czytelniczy

 

W dniu 25 kwietnia 2012 roku odbył się szkolny konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV, dotyczący zdrowej żywności i zdrowego stylu życia. Przygotowany został przez bibliotekarki we współpracy z nauczycielami przyrody. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Trzy uczennice: Julia Sądej /IV/a/, Jagoda Kamińska /IV b/ i Aleksandra Luterek /IV d/ uzyskały maksymalną liczbę punktów. Nagrodami w konkursie - w zależności od liczby zdobytych punktów - są cząstkowe oceny z przyrody: celująca lub bardzo dobra. Do konkursu uczniowie przygotowywali się w bibliotece szkolnej w oparciu o artykuły z czasopisma „Zdrowa Żywność Zdrowy Styl Życia”.
                                                                                                                          /Anna Frączek/

     Uczestniczymy w programie powszechnej nauki pływania

Uczniowski Klub Sportowy „Podkowa” w roku szkolnym 2011/12 otrzymał fundusze z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miasta Gminy Bychawa na zajęcia z pływania dla dzieci. Zajęcia odbywają się od marca br. i uczęszcza na nie 75 uczniów naszej szkoły. Bardzo cieszymy się,  że uczniowie ze szkoły podstawowej dostali w tym roku taką szansę. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu Urzędu Miasta będziemy mogli takie zajęcia kontynuować przez następne lata.
                                                                                           /Anna Nawrocka, Andrzej Miszczak/

     Zdrowe śniadanie w klasie I a

W środę 14 marca 2012 r. pierwszaki same robiły sobie śniadanie w szkole. Każdy przyniósł produkty, wśród których nie zabrakło samodzielnie wyhodowanych w domu, pełnych witamin, rzeżuchy i szczypiorku. Jak widać na zdjęciach - własnoręcznie przygotowane, zdrowe kanapki wszystkim bardzo smakowały.
                                                                                                            /Sławomira Wrzesińska/
 

     Młodzi kucharze

W planach nauczania, planie pracy Klubu Wiewiórka oraz w Szkolnym Programie Profilaktycznym ważne miejsce zajmuje problematyka zdrowotna. Dzieci poznają w związku z tym zasady zdrowego stylu życia – między innymi kwestie dotyczące zdrowego odżywiania. Uczą się tego także praktycznie, tak jak uczniowie klasy II c, którzy na zajęciach lekcyjnych 28 lutego przygotowali samodzielnie pyszną sałatkę owocową.
                                                                                                                   /Małgorzata Gąbka/

       Turniej Rodzinny

W sobotę 3 grudnia 2011 r., po raz piąty w naszej szkole odbył się  Turniej Rodzinny w tenisie stołowym w którym wzięło udział aż 38 drużyn. Każda składała się z rodzica i dziecka.  Byli tatusiowie,  mamy  oraz dziadkowie. Wszyscy walczyli o zwycięstwo w miłej i sympatycznej atmosferze i co najważniejsze wspólnie, aktywnie spędzili sobotnie przedpołudnie w myśl hasła „Trzymaj formę". Trzy najlepsze drużyny otrzymały puchary a każda z drużyn pamiątkowy dyplom. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
                                                                                                                 /Krystyna Kostrzewska/

     XII wyprawa po zdrowie

 

8 października 2011 r. w lesie Dąbrowa odbyła się impreza profilaktyczna XII wyprawa po zdrowie pod hasłem: „Bliżej siebie dalej od narkotyków”, zorganizowana jak co roku przez Ośrodek Kuratorski w Bychawie. Naszą szkołę reprezentowała grupa ochotniczek z klasy VI D: Zuzanna Kowalczuk, Wiktoria Kryska, Adrianna Ziętek i Weronika Zonik. Niestraszne im były trudy leśnej wędrówki w jesienny, deszczowy poranek! Udział w tej imprezie zakończył się sukcesem – nasza drużyna  zajęła  III  miejsce!  Dziewczęta  wykazały  się nie  tylko  wiedzą,  ale i sprawnością fizyczną oraz spostrzegawczością. Dobry humor i apetyt wszystkim dopisywał.
                                                                                                                    /Marzena Kasperek/
    

      Uczestniczymy w programie „TRZYMAJ FORMĘ”

W  ramach realizacji programu „Trzymaj Formę”  klasa  II b zapoznawała się z zagadnieniami dotyczącymi prawidłowego żywienia.
Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką szkolną panią Renatą Płazą, która przybliżyła dzieciom 10 zasad zdrowego żywienia, zaprezentowała piramidę żywieniową i omówiła rolę, jaką pełnią poszczególne grupy pokarmów w organizmie człowieka. W dalszej części zajęć drugoklasiści wykonywali prace plastyczne techniką kolażu, przedstawiające piramidy żywieniowe. Prace te posłużyły do wykonania gazetki na korytarzu szkolnym.
Drugiego dnia zajęć uczniowie podzieleni na grupy, wykonywali plakaty i układali hasła - rymowanki, zachęcające do stosowania w życiu codziennym 10 zasad zdrowego żywienia. W tym dniu dzieci układały także swój dzienny jadłospis.
Podsumowaniem zdobytej wiedzy było samodzielne przygotowanie drugiego śniadania w postaci „wiosennych kanapek”, które zostały zjedzone z wielkim apetytem.
                                                                                                                     /Małgorzata Rapa/

Copyright © by Szkoła Podstawowa w Bychawie