Zapraszamy na nasz blog tutaj

   

Zbigniew Milanowski
nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie
przewodniczący Koła Rowerowego Szkoły Podstawowej w Bychawie

Motto
Kultura narodu będzie istniała, jeżeli nie zniknie z pamięci pokoleń. Poznanie własnego regionu oraz jego wartości jest jednym z najlepszych sposobów jej zachowania oraz trwania.”
                                                                                                               ( …)


Na stronie:

Aktualności
Kilka słów o nas…
Przemówienie na otwarcie działalności Koła
Podziękowania
Regulamin Koła
Regulamin wycieczki rowerowej
Członkowie
Plan Pracy Koła

 

A K T U A L N O Ś C I

 

      Kronika rajdu ROZTOCZE 2018

Koniec roku szkolnego jest już blisko. Dni i godziny dzielą nas od końca roku i upragnionych wakacji. Ten okres, to jeszcze dobry czas na sprawdzenie swoich możliwości, niekoniecznie wyrażonych oceną na świadectwie. Uczniowie koła rowerowego realizując innowację pedagogiczną ciekawie łączą program edukacyjny z turystyką i rekreacją.
Stało się. 16 czerwca w sobotę rozpoczęliśmy odliczanie kilometrów we flagowej imprezie koła rowerowego – 4. dniowym rajdzie na Roztocze. 21 rowerowych śmiałków – dziewcząt i chłopców wraz z opiekunami podjęło wyzwanie, uczestnicząc w rajdzie „Roztoczańskie Ścieżki do Niepodległości – 100 km na 100 lat”. Mamy nadzieję, że spędzimy go: interesująco, aktywnie, miło, w dobrych humorach i w naprawdę ciepłej atmosferze. Jednocześnie swoje zmęczenie, trud i pot składamy w darze żołnierzom Niepodległej – mijanym na ścieżkach pamięci – Obrońcom Ojczyzny Kochanej.

1 dzień

2 dzień

3 dzień

4 dzień

 

     Był rajd

W sobotni poranek 2 czerwca 2018 r. przybyli na niego uczestnicy – członkowie koła rowerowego z odległych zakątków naszej i sąsiedniej gminy – Bychawki, Gałęzowa, Podzamcza, Szklarni, Zadębia i …  kilkoro z Bychawy.
Długi weekend skąpany w słońcu, gorący lub nawet upalny nie nastrajał niektórych optymistycznie przed trudami wyjazdu. Jednak – być może miejsce – do którego planowaliśmy trasę wyjazdu, lub inne czynniki sprawiły, że pogoda tego dnia okazała się dla nas bardzo łaskawa – typowo rowerowa. Trasa rajdu była ambitna i wymagająca, ale jak pokazał przebieg wyjazdu – Ci, którzy podjęli to wyzwanie wrócili do Bychawy zadowoleni i spełnieni.
Był to dzień bicia rekordów, pokonywania własnych słabości, okazywania wyrazów solidarności i życzliwości. Życzliwości we wzajemnych relacjach rowerzystów i życzliwości na zewnątrz – branej i dawanej tym, którzy z otwartym sercem nas powitali i gościli u siebie. Najdalszym punktem, do którego dotarliśmy w sobotę było grodzisko Sutiejsk, pozostałość archeologiczna Grodów Czerwieńskich – grodów pogranicza polsko – ruskiego ,dawno temu przyłączonych do Polski przez Bolesława Chrobrego. Nawigowani fachowo szlakiem rowerowym Czarna Perła” przez dyr. SP w Czernięcinie, p. Małgorzatę Sikorę bez zbędnego kluczenia dotarliśmy do celu. Zostaliśmy powitani przez Wójta Gminy Sułów, p. Leona Bulaka i zaproszeni do uczestniczenia w pikniku archeologicznym organizowanym przez PTTK o/ Zamość w Altanie Sąsiadka. Oprowadzani przez przewodnika posilaliśmy się historycznie i materialnie dobrami udostępnionymi uczestnikom spotkania. Altana Sąsiadka to również PMR – miejsce przyjazne rowerzystom na szlaku Green Velo, przebiegającym przez tereny Polski wschodniej, również Roztocza. Groźne pomruki niebios przypomniały nam nasze położenie i upływający błogi sobotni czas. Kolejnym naszym przystankiem na Szlakach historii” była Radecznica. Dzięki wsparciu i życzliwości księdza Bolesława Stępnika, proboszcza sąsiedniej parafii p.w. Św. Katarzyny w Czernięcinie poznaliśmy dogłębnie historię i dzień dzisiejszy bernardyńskiego Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy, Bazyliki Mniejszej i klasztoru OO. Bernardynów. Tam też spotkało nas coś niesamowitego. Dzięki życzliwości braci zakonnych zostaliśmy wprowadzeni do ogrodów, pięknie górujących nad rozległą doliną rzeki Por i w tej niezwykłej scenerii urządziliśmy sobie przystanek kulinarny – grilla w ogrodach klasztoru. Po krótkim odpoczynku urozmaicanym opowieściami ks. Bolesława o Św. Antonim, klasztorze i szerzej o ciekawostkach całej okolicy, przygotowaliśmy się do ostatniego etapu naszego rajdu – powrotu do Bychawy. W pocie, znoju, walcząc z własnymi słabościami i ograniczeniami, szczęśliwie po kilku godzinach jazdy dotarliśmy zgodnie z harmonogramem o godzinie 19 do Bychawy, gdzie pod szkołą zakończyliśmy nasz wyjazd. Mogliśmy powiedzieć – BYŁ RAJD – ALE JAKI !!! RAJD. Podsumowując można powiedzieć: M A G I C Z N Y. Tak, jak magiczne jest całe Roztocze – kraina i ludzie je zamieszkujący.
Szczególne podziękowania dla:
p. Małgorzaty Sikory, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie;
księdza Bolesława Stępnika, proboszcza parafii w Czernięcinie;
p. Leona Bulaka, wójta Gminy Sułów;
mieszkańców wsi i przysiółków na trasie rajdu, okazującym nam zainteresowanie i wsparcie;
trzymających kciuki za powodzenie naszego rajdu w środowisku szkolnym;
wszystkich uczniów – uczestników rajdu przemierzających
Szlaki historii”;
i oczywiście dla nas – opiekunów rajdu: p. Anny Dudy, p. Artura Chrzanowskiego, p. Krzysztofa Mendykowskiego i p. Zbigniewa Milanowskiego za podjęcie trudu wyprawy.
Zgodnie stwierdziliśmy, że … WARTO BYŁO.

PS. Planując rajd kierowaliśmy się questem, czyli grą terenową ph.
W dolinie Poru” opracowanym przez uczniów SP w Czernięcinie. Otrzymaliśmy również zgodę p. dyrektor na jego zamieszczenie na stronie naszej szkoły /tutaj/.
                                                                                                    Zbigniew Milanowski

       Lubelskie wzgórza - rajd rowerowy po gminie Bychawa

Miło jest nam poinformować, że jedną z atrakcji zaplanowanych przez organizatorów na sobotni festyn „Na kulinarnym szlaku Polski wschodniej” był rajd rowerowy – impreza w kategorii open, promująca walory turystyczno – krajoznawcze oraz historię okolic Bychawy. Oficjalna nazwa wydarzenia „LUBELSKIE WZGÓRZA – RAJD ROWEROWY PO GMINIE BYCHAWA”. Po raz pierwszy w tej masowej imprezie organizowanej przez Marszałka i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Burmistrza Bychawy i Urząd Miejski w Bychawie zaprezentowało się nasze szkolne koło rowerowe. I trzeba przyznać – chociaż jest to moja subiektywna opinia, że jak na swój debiutancki występ zaprezentowało się bardzo dobrze. Pokazaliśmy, że jesteśmy dobrze zorganizowaną grupą, która ceni sobie zdrowy styl życia i aktywne formy wypoczynku. Byliśmy wśród uczestników rajdu rozpoznawalni dzięki naszym atrybutom rowerowym: kaskom i po raz pierwszy publicznie zaprezentowanym kamizelkom odblaskowym z widocznymi logami naszego koła. W wydarzeniu rowerowym wzięła udział tylko chłopięca reprezentacja szkolnych cyklistów, ale i tak stanowiliśmy zdecydowaną większość peletonu prowadzonego przez p. Marka Kunę. Opiekę nad uczniami w to wczesne sobotnie popołudnie sprawowali nauczyciele: p. Elżbieta Głąb, p. Amelia Dziurda – Multan, p. Elżbieta Korba, p. Artur Chrzanowski i p. Zbigniew Milanowski. Uczniowie wykazali się odpowiedzialnością oraz wiarą we własne siły i umiejętności. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali upominki z rąk Burmistrza Bychawy p. Janusza Urbana. Bychawa, 26 maja 2018
                                                                                                     Zbigniew Milanowski

     Szlakami historii

24 rowerzystów - członków szkolnego koła rowerowego działającego w Szkole Podstawowej w Bychawie 2 maja 2018 r. dokonało inauguracji nowego sezonu rowerowego. Zgodnie z planem w dniu Święta Flagi rozpoczął się rajd rowerowy w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej Szlakami historii”.
Koło rowerowe ma na celu promowanie aktywnego stylu życia, wypoczynku w otoczeniu przyrody i poznawaniu regionalnej historii.
Długi weekend majowy rozpieszczający nas wspaniałą słoneczną aurą zachęcał wręcz do aktywności rowerowych. Po długich działaniach przygotowujących prowadzonych wśród uczniów – członków koła rowerowego, które miały na celu wzajemne poznanie się, zbudowanie pozytywnych relacji grupowych i położenie nacisku na b e z p i e c z e ń s t w o rowerzystów … S T AŁ O S I Ę
2 maja 2018 r. z placu przy szkole rowerzyści wyruszyli na imprezę rowerową „Szlakiem cmentarzy wojennych Wielkiej Wojny na 100. lecie Odzyskania Niepodległości Polski”. W założeniach mieli objechać tereny Bitwy Giełczewskiej i odwiedzić cmentarze wojenne położone na terenach gmin Bychawa, Jabłonna i Krzczonów. Cel , jaki postawiliśmy przed sobą był bardzo ambitny. Trzeba jednak dodać, że i tak daliśmy z siebie wszystko, z mozołem pokonując w pełnym słońcu drogi i bezdroża trasy rajdu. Ocieraliśmy się o naszą lokalną znaną i mniej nam znaną historię. Poznaliśmy bezpośrednio krótki spis dziedzictwa Wielkiej Wojny w naszej okolicy w postaci zachowanych cmentarzy wojennych, jako niemych świadków działań wojennych z lat 1914-1915. Zdawałoby się ,że są one dla nas dostępne na wyciągnięcie ręki, a jednak wielu uczniów dopiero teraz odkryło ich istnienie w naszym lokalnym krajobrazie. Dlatego robiąc przystanki rowerowe przy cmentarzach staraliśmy się przekazać uczestnikom jak najwięcej informacji źródłowej o ich pochodzeniu. W prezentacji pomocne były materiały z książki Marcina Dąbrowskiego Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim wydanej przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 2004r. Nasz trud poznawania historii lokalnej zwieńczony został wspólną biesiadą przy ognisku z pieczeniem kiełbasek przekazywaniem pierwszych wrażeń z realizowanego rajdu. Należy zaznaczyć, że rajd był ekspresją radości i przyjemności wspólnego podróżowania rowerami. Uczniowie, nauczyciele i przedstawiciel rodziców wzajemnie poznawali się z innej perspektywy – perspektywy rowerowej, która zbliża rowerzystów i kształtuje pozytywne relacje. Z niecierpliwością oczekujemy zatem na kolejny wyjazd. A będzie on niebawem, bo już 2 czerwca br.
Do zobaczenia na kolejnych szlakach historii.
                                                                                                          Zbigniew Milanowski

Kilka słów o nas…
Koło rowerowe Szkoły Podstawowej w Bychawie to szkolne przedsięwzięcie Uczniów, Rodziców i Pedagogów zorientowane na aktywny, zdrowy i bezpieczny proces kształcenia i uczenia oraz ciekawe i twórcze poznawanie Świata. Działalność pozalekcyjna koła rowerowego jest nakierowana na organizowanie tanich i ciekawych wyjazdów rowerowych po bliższej i dalszej okolicy naszego regionu w ramach działalności krajoznawczo – turystycznej, która jest jedną z form pracy szkoły.

Naszą grupę projektową łączy wspólna pasja – ROWER.

Znamy same jego pozytywy:
- jest ekologiczny
- dba o zdrowie i sylwetkę
- jest szybki i wygodny
- buduje poczucie własnej wartości, wiary we własne siły i umiejętności
- jest tanim środkiem transportu.

Główne cele naszej działalności projektowej można określić jako:
•  promocja szlaków turystycznych w województwie lubelskim,
• poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji historycznej, geograficznej, przyrodniczej, ekologicznej i prozdrowotnej,
•  rozbudzenie zainteresowania turystyką (zwłaszcza turystyką rowerową) i krajoznawstwem,
•  pogłębienie wiedzy na temat swojego regionu, zapoznanie z jego dziedzictwem kulturowym,
•  promowanie aktywnego stylu życia i wypoczynku na świeżym powietrzu, pokazanie uczniom zalet jazdy rowerem dla zdrowia i dla środowiska naturalnego,
• kształcenie umiejętności poruszania się po drogach publicznych, a także po drogach polnych i leśnych, którymi wiodą szlaki turystyczne,
• nabywanie umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności za innych uczestników grupy i organizacji wycieczek rowerowych, doboru właściwego ekwipunku, akcesoriów i prawidłowego wyposażenia roweru,
•  rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji, ich selekcji oraz publicznej prezentacji,
•  kształcenie zachowań proekologicznych i poszanowania przyrody,
• umożliwienie udziału w wycieczce uczniom, którzy nie mogą sobie pozwolić na inne formy turystyki ze względów finansowych.


PREZENTACJA KOŁA ROWEROWEGO - NASZE ATUTY:
-  doskonalimy umiejętności samodzielnego i zespołowego działania,
-  realizujemy cele rekreacyjno – zdrowotne i poznawcze,
-  ciekawie i aktywnie zagospodarowujemy swój czas wolny,
-  kultywujemy ceremoniał turystyczny,
-  zaspokajamy ważne dla młodego człowieka potrzeby aktywności ruchowej, afirmacji, samorealizacji, przygody i sprawdzenia samego siebie bez presji oceny szkolnej.

KOŁO ROWEROWE MA W SZKOLE:
- swoją siedzibę,
- gazetkę ścienną (kącik krajoznawczy),
- kronikę, w której zamieszczane są istotne informacje z działalności i wytwory pracy uczniów,
- wypożyczalnię akcesoriów rowerowych (kaski rowerowe, koszulki odblaskowe).

Przemówienie na otwarcie działalności Koła Rowerowego SP Bychawa

Wiatr we włosach, zapach, walka z przeciwnościami, łzy wzruszenia, pot, duma z pokonania własnych słabości, piękno i potęga natury, cudowne wspomnienia, łzy wściekłości, smak przygody, poczucie własnej wartości… - to tylko niektóre z doznań jakich może dostarczyć rower, ta najwspanialsza maszyna jaką wymyślił człowiek. Będą one i Twoim udziałem, gdy tylko zdobędziesz się na ten pierwszy krok, na to by się trochę zmęczyć, przełamiesz strach, niepewność, niezdecydowanie, lenistwo i ruszysz na rowerowy szlak.
Nie róbmy z wyprawy wyścigu. Niby oczywiste, ale czy na pewno? Jedna refleksja: Człowieku, zastanów się co robisz. Korzystaj w pełni z tych cudownych chwil, które masz dzięki rowerowi, rozglądaj się , podziwiaj. Możliwości grupy rowerzystów można przyrównać do łańcucha rowerowego: co z tego jeśli większość jego ogniw jest w świetnym stanie. Wystarczy, iż jedno pęknie i dalsza jazda jest niemożliwa. Bezwzględnie należy dopasować tempo wyjazdu do najsłabszego członka zespołu.
Bądźmy ludźmi kulturalnymi, panujmy nad własnymi emocjami. I nawet jeśli jest to trudne nie uzewnętrzniajmy podczas ,,złych” dni swego nastroju. Pamiętajmy, że będziemy zdani na siebie przez 24 godziny na dobę, a tylko praca zespołowa zapewni nam sukces. Złe chwile szybko pójdą w zapomnienie, a wspaniałe wspomnienia i duma z dokonań pozostanie na dłużej.
Pamiętaj!!! Nigdy nie jedź szybciej niż twój anioł potrafi latać.
Nieważne ile było porażek. Pomyśl o tym, ile jeszcze czeka Cię w życiu zwycięstw.
Do zobaczenia na zajęciach przygotowujących i na szlakach rowerowych.

                                                                                                      Zbigniew Milanowski

       

        

 

REGULAMIN KOŁA ROWEROWEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BYCHAWIE

Rozdział I
Postanowienia ogólne
1. Koło Rowerowe Szkoły Podstawowej w Bychawie powołane zostało przez grupę nauczycieli uprawiających szkolną turystykę rowerową.
2. Do Koła Rowerowego może należeć każdy uczeń, rodzic, nauczyciel akceptujący zapisy niniejszego regulaminu, z zastrzeżeniami pkt. 3 i 7 regulaminu.
3. Rodzice mogą należeć do Koła Rowerowego do końca roku szkolnego, w którym dziecko pobiera naukę w szkole podstawowej.
4. Regulamin Koła Rowerowego określa:
   a. Cele i zadania
   b. Zarządzanie
   c. Zasady funkcjonowania
   d. Zasady upowszechniania informacji o działalności Koła Rowerowego
5. Miejscem spotkań Koła Rowerowego jest siedziba Szkoły Podstawowej w Bychawie.
6. Udział w Kole Rowerowym jest dobrowolny i bezpłatny po wypełnieniu deklaracji członkowskiej. Wypełnienie deklaracji jest obowiązkowe dla wszystkich chętnych.
7. Do Koła Rowerowego mogą należeć uczniowie klas VII. i VIII. SP oraz oddziałów gimnazjalnych do czasu ich wygaśnięcia, posiadający uprawnienia prawne do poruszania się drogami publicznymi, tj. kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM.
8. Uczniowie, jako osoby nieletnie mogą należeć do koła wyłącznie za pisemną zgodą rodziców lub prawnych opiekunów, przy jednoczesnym braku przeciwwskazań lekarskich.
9. Członkowstwo uczniów w Kole Rowerowym wygasa po ukończeniu szkoły.
10. Nabór członków Koła Rowerowego jest jawny. Termin naboru zostaje podany do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły i w gazetce ściennej.

Rozdział II
Cele i zadania Koła Rowerowego
1. Promowanie aktywnego spędzania czasu na rowerze.
2. Popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych Lubelszczyzny
3. Tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiej turystyki rowerowej w szkole i jej otoczeniu.
4. Integracja społeczności szkolnej w ramach szkoły , w relacjach międzyszkolnych i w kontaktach z instytucjami których podmiotem działania jest krajoznawstwo i turystyka.
5. Organizowanie rajdów rowerowych i zajęć dydaktycznych jako zadań krajoznawczo – turystycznych wzbogacających ofertę edukacyjną szkoły.
6. Aktywności Koła Rowerowego Szkoły Podstawowej w Bychawie mogą mieć formę przedsięwzięcia lub innowacji pedagogicznej po wcześniejszej akceptacji Rady Pedagogicznej.
7. Dopuszcza się możliwość podejmowania działań zmierzających do objęcia aktywności Koła Rowerowego Patronatem Burmistrza Bychawy jako organu prowadzącego szkołę i Patronatem Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Bychawie.

Rozdział III
Zarządzanie
1. Powołuje się władze Koła w składzie: Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego i Kronikarz.
2. Nadzór nad Kołem Rowerowym sprawuje Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bychawie.
3. Władze Koła Rowerowego są powoływane kadencyjnie w roku powstania koła na okres II półrocza, a w kolejnych latach na okres roczny, w czasie pierwszego miesiąca nauki szkolnej.
4.Przyjmuje się zasadę, że Przewodniczącym Koła Rowerowego zostaje wybrany kandydat będący czynnym nauczycielem Szkoły Podstawowej w Bychawie, za jego zgodą.
5. Zgodnie z celami utworzenia koła władze powoływane są do kierowania całą działalnością Koła Rowerowego m.in.:
  - ogłaszania naboru członków, - sporządzania kontraktu z przydziałem zadań do realizacji i prowadzenia zaplanowanych zajęć dydaktycznych,
  - zaplanowania i przygotowania odpowiednich tras wycieczek pod względem możliwości fizycznych, atrakcyjności i bezpieczeństwa uczestników,
  - powiadamiania na stronie internetowej szkoły w zakładce koła rowerowego o programach wycieczek rowerowych i zamieszczanie tam sprawozdań po ich odbyciu,
  - zapewniania właściwej organizacji przebiegu wycieczki, tj. omówienie trasy i występujących na niej zagrożeń, wyznaczenie opiekunów grup, którzy są odpowiedzialni za tempo jazdy dostosowane do możliwości uczestników i terenowych warunków trasy, określenie sposobu wzajemnej komunikacji, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za apteczkę pierwszej pomocy i obsługę techniczną rowerów.
6. Uczestnik wypraw rowerowych powinien być koleżeński, dostosować się bezwzględnie do wskazówek osób funkcyjnych, starać się uczestniczyć we wszystkich spotkaniach i brać w nich aktywny udział oraz dbać o dobry wizerunek Koła Rowerowego.
7. Uczeń, członek Koła Rowerowego Szkoły Podstawowej w Bychawie powinien pracować nad oceną zachowania w danym roku szkolnym. Ocena zachowania niższa niż poprawna zawiesza ucznia w prawach członka Koła Rowerowego.

Rozdział IV
Zasady funkcjonowania Koła
1. Przyjęto zasadę zajęć teoretycznych i praktycznych Koła Rowerowego. Zajęcia teoretyczne odbywają się w budynku szkoły w Bychawie w comiesięcznych spotkaniach edukacyjnych, których celem jest wspólne planowanie i realizacja wycieczek rowerowych do wybranych miejsc w regionie. Zajęcia praktyczne to wycieczki turystyczno – krajoznawcze jedno i kilkudniowe zaplanowane po Małej Ojczyźnie i regionie.
2. Zajęcia edukacyjne przygotowujące uczniów do udziału w wycieczkach rowerowych są inicjowane i realizowane przez nauczycieli- członków koła w ramach tematyki wyjazdowej wg wspólnie przyjętego harmonogramu spotkań.
3. Zbiórki rowerzystów odbywają się w ustalonym terminie w szkole lub plenerze w miarę odpowiednich warunków pogodowych. Miejsce zbiórki określane jest każdorazowo przez Przewodniczącego Koła, bądź jego Zastępcę.
4. Członkowie koła rowerowego mogą brać udział w imprezach rekreacyjnych i promocyjnych organizowanych przez Gminę i inne podmioty zewnętrzne tylko za zgodą władz koła na pisemne zaproszenie organizatorów.
5. Koło Rowerowe uczniom - uczestnikom rajdów i wycieczek zapewnia kask rowerowy, odblaskową kamizelkę i obsługę techniczną świadczoną przez wyznaczone osoby.
6. Każda impreza rowerowa firmowana przez Koło Rowerowe Szkoły Podstawowej w Bychawie powinna być objęta dodatkowym komunikacyjnym ubezpieczeniem turystycznym (NW) wykupionym w towarzystwie ubezpieczeniowym dla wszystkich uczniów uczestników wyjazdu przez rodziców uczniów – członków koła. Pełnoletni uczestnicy wyjazdu rowerowego ubezpieczają się na zasadzie dobrowolności.
7. Postanowienia regulaminu obowiązują każdego członka Koła Rowerowego.

Rozdział V
Zasady upubliczniania informacji i wizerunku
1. Prawo do ogłoszeń, zamieszczania wydarzeń i fotorelacji z działalności Koła posiadają władze Koła Rowerowego lub wyznaczone osoby funkcyjne.
2. Władze Koła pozyskują od uczestników rajdów i wycieczek zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych na potrzeby koła, akceptację publikacji wizerunku i osiągnięć oraz zgodę na promocję aktywności rowerowych w materiałach i informacjach koła.

Rozdział VI
Postanowienia końcowe
1. Zmiany w regulaminie dokonywane są w formie pisemnej na wniosek Władz Koła Rowerowego przez większość członków.
2. Koło Rowerowe używa znaków graficznych - papieru firmowego i własnego loga. Mają one identyfikować działalność koła w promocji wewnętrznej i zewnętrznej.
3. Protokoły i inne pisma Koła Rowerowego znajdują się w dokumentacji zespołu promocji szkoły firmującego działalność koła.
4. Koło Rowerowe Szkoły Podstawowej w Bychawie rozpoczyna swoją działalność od II półrocza roku szkolnego 2017/2018.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W CZASIE ZAJĘĆ

REGULAMIN WYCIECZKI ROWEROWEJ
(UWAGA !!! BARDZO WAŻNE - NALEŻY ZNAĆ I ZAWSZE STOSOWAĆ TE WSKAZANIA)


• respektować przepisy kodeksu drogowego - to podstawowy warunek bezpieczeństwa rowerzysty;
• na wycieczkę wyjeżdżać tylko sprawnym rowerem, dostosowanym do warunków fizycznych rowerzysty;
• wszyscy uczniowie muszą posiadać kartę rowerową;
• liczebność – 2 opiekunów na grupę 10 – 13 uczniów (zgodnie z prawem o ruchu drogowym w kolumnie rowerów nie może jechać więcej niż 15 osób);
• w przypadku kilku grup odstępy między nimi powinny wynosić co najmniej 200 metrów;
• prowadzący wycieczkę powinien jechać na początku, za nim najsłabsi w grupie, następnie pozostali uczniowie, drugi opiekun na końcu grupy;
• tempo jazdy powinno być dostosowane do możliwości najsłabszego uczestnika;
• w czasie jazdy rzędem zachować odległość od 2,5 do 5 metrów w zależności od szybkości jazdy jadąc jak najbliżej prawej krawędzi drogi;
• przy zjazdach z dużych pochyłości zwiększyć odległość pomiędzy rowerzystami do 30 metrów, a 50 metrów na zakrętach;
• przy zjazdach ze wzniesień nie rozpędzać roweru i nie wyprzedzać, ponieważ takie zachowania mogą spowodować upadki;
• jazda w kolumnie dwójkowej dozwolona jest tylko w terenie niezabudowanym, gdy nie utrudnia to ruchu innych pojazdów;
• nie wolno jeździć bez trzymania kierownicy i zdejmować nóg z pedałów;
• o wyprzedzaniu innych pojazdów decyduje opiekun jadący na początku kolumny;
• jeśli rowerzystów zaskoczy burza, jazdę należy natychmiast przerwać i znaleźć bezpieczne schronienie, a rowery pozostawić w szyku luźnym w odległości kilkunastu metrów od miejsca w którym schronili się uczestnicy;
• uczestnicy powinni posiadać ubiór odpowiedni do jazdy, kamizelkę odblaskową oraz kask ochronny na głowie;
• z boku tylnego bagażnika z lewej strony powinno być przymocowane tzw. ramię bezpieczeństwa ze światłem odblaskowym.

Członkowie Koła Rowerowego Szkoły Podstawowej w Bychawie w roku szkolnym 2017/2018

W bieżącym roku szkolnym deklaracje członkowskie złożyło 30 uczniów z klas siódmych i klas drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Bychawie.

Z klasy VII a deklaracje członkowskie złożyła 1 uczennica i 3 uczniów.
Z klasy VII c deklarację członkowską złożył 1 uczeń.
Z klasy II a deklaracje członkowskie złożyło 5 uczniów.
Z klasy II b deklaracje członkowskie złożyło 5 uczniów.
Z klasy III a deklaracje członkowskie złożyły 3 uczennice.
Z klasy III b deklaracje członkowskie złożyło 7 uczennic i 5 uczniów.

Wszyscy uczniowie – członkowie koła rowerowego pojawią się na szlakach rowerowych podczas planowanych imprez historyczno – rekreacyjnych w miesiącach maj – czerwiec 2018 r.

Jednocześnie 11 nauczycieli - przy wsparciu dyrekcji szkoły - angażuje się w różnej formie w propagowanie i rozwój szkolnej turystyki rowerowej w ramach statutowej działalności krajoznawczo – turystycznej szkoły.

PLAN  PRACY  KOŁA  ROWEROWEGO


Zajęcia edukacyjne, które nakierowane są na właściwe przygotowanie uczniów do wyjazdów rowerowych i same rajdy realizowane w Kole Rowerowym Szkoły Podstawowej w Bychawie w formie innowacji pedagogicznej łączą program edukacyjny i wychowawczy z turystyką i rekreacją.

Plan pracy koła promuje te formy aktywności, podczas których uczniowie nabywają i doskonalą umiejętności kluczowe, a same wyjazdy spełniają ważne cele:
• integracyjny:
- kształtuje umiejętności współżycia w grupie,
- umożliwia wzajemne poznanie się uczniów,
-umożliwia poznanie z nauczycielami uczącymi, opiekunami grupy oraz rodzicami uczniów z innej perspektywy;

• edukacyjny:
- występuje korelacja międzyprzedmiotowa (elementy historii, biologii, geografii, języka polskiego, plastyki, muzyki wychowania fizycznego, techniki, informatyki, wiedzy o społeczeństwie, edukacji dla bezpieczeństwa, pracy pedagoga szkolnego),
- edukacja regionalna popularyzująca poznanie Małej Ojczyzny i terenu Roztocza z całym ich bogactwem historycznym i kulturowym;

• wychowawczy:
- dostrzeganie piękna w odwiedzanych i objeżdżanych rowerami terenach,
- umiejętność powiązania nauki z elementami sportu i rekreacji,
- kształtowanie odpowiednich postaw między uczniami,
- budowa poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i umiejętności.

• krajoznawczy:
- zapoznanie się z atrakcjami turystycznymi, krajoznawczymi i historycznymi miejsca w którym odbywa się wyjazd.

Koło rowerowe realizuje zajęcia turystyczno - krajoznawcze i organizuje konkursy skierowane do członków koła i uczniów niezrzeszonych Szkoły Podstawowej w Bychawie.
Ich celem jest:
• poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości,
• popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku,
• propagowanie kultury wycieczkowania,
• rozwijanie sprawności fizycznej,
• prezentacja osiągnięć i aktywności rowerowych w promocji wewnętrznej i zewnętrznej szkoły.

Uczestnicy innowacji biorą udział w planowaniu i realizacji wspólnych wyjazdów. Proponowane zajęcia obejmują comiesięczne spotkania ( 6 spotkań) wszystkich uczniów – członków koła rowerowego z wybranymi nauczycielami – opiekunami koła, jako koordynatorami w danym miesiącu. W trakcie tych zajęć nauczyciele realizują tematykę wyjazdową przygotowującą uczniów do właściwego wykonania przydzielonych zadań wg przyjętego harmonogramu i zaplanowanych zadań koła w sporządzonym kontrakcie.

Zajęcia edukacyjne obejmują zakres wiedzy i umiejętności z różnych przedmiotów szkolnych i są możliwe do przeprowadzenia w warunkach szkoły lub w terenie w trakcie wyjazdów koła rowerowego.
• questy, propozycje gier terenowych opracowane przez członków koła rowerowego i realizowane w trakcie rajdów; nauczyciel – opiekun koła ( moduł: j. polski)

• kolarski tor sprawnościowy obejmujący kolarski tor przeszkód i znajomość przepisów ruchu drogowego; nauczyciel – opiekun koła (moduł: technika)

• samarytanka – obejmująca zadania praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy i dotycząca wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny wycieczkowania i ogólnych zasad udzielania pierwszej
 pomocy;nauczyciel – opiekun koła (moduł: edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie fizyczne)

• fajna fotka; praca konkursowa to własna fotografia związana z naszą turystyką rowerową oraz ułożony i napisany krótki, zabawny wierszyk, rymowanka lub komentarz;
nauczyciel – opiekun koła (moduł: j. polski, plastyka, pedagog szkolny, informatyka)

• karta do kroniki- chronologia wyjazdu, rysunki, szkice, widokówki, naklejki, znaczki rajdowe, plakaty, plakietki; nauczyciel – opiekun koła (moduł: plastyka, pedagog szkolny)

• spotkania przy ognisku – konkurs piosenki biesiadnej i turystycznej; nauczyciel – opiekun koła (moduł: muzyka)

• historia mojej ojcowizny – miejsca pamięci narodowej, niemi świadkowie historii bliższej i dalszej w perspektywie rocznic lokalnych i narodowych; nauczyciel – opiekun koła (moduł: historia, wiedza o społeczeństwie)

• turystyczny marsz na orientację, gra terenowa;

WSZYSCY OPIEKUNOWIE RAJDU

Nauczyciele, opiekunowie koła rowerowego mogą zapraszać na prowadzone przez siebie zajęcia edukacyjne specjalistów z różnych dziedzin w celu wzmocnienia przekazu informacji i uatrakcyjnienia zajęć. Wskazana jest np. współpraca z rodzicami, policją, pielęgniarką szkolną. Organizowane rajdy mogą być płaszczyzną umożliwiającą zacieśnianie więzi między szkołami i placówkami kulturalno – oświatowymi pielęgnującymi wartości humanistyczne, np. Towarzystwa Regionalne, oddziały PTTK i Szkolne Schroniska Młodzieżowe.
Po każdym wyjeździe rowerowym sporządzane jest sprawozdanie, wpisy do kroniki koła i promocja wyjazdu na tablicy informacyjnej koła. Dokonywana jest ewaluacja zrealizowanych przedsięwzięć rowerowych w postaci kart samooceny i ankiet ewaluacyjnych.Copyright © by Szkoła Podstawowa w Bychawie

7