Obchody wielkich rocznic 2018

Czterysta osiemdziesięciolecie założenia miasta
Sześćdziesięciolecie przywrócenia Bychawie prawa miejskiego

Stulecie odzyskania niepodległości przez  Polskę

Konkursy plastyczne:
     Barwy naszej Ojczyzny

Konkurs wiedzy historycznej dla klas V-VII o bychawskich rocznicach

Konkurs wiedzy „Warto być Polakiem”

Święto flagi – wykonanie kotylionów

Akademia Konstytucja 3 Maja

Wycieczki rowerowe po Małej Ojczyźnie i regionie:
   - Wielka historia małych miejscowości
   - Szlakiem cmentarzy wojennych Wielkiej Wojny
   - 100 kilometrów na 100. lecie Niepodległości

Wystawa książek o tematyce patriotycznej

Klasowe śpiewy w konkursie „Dla Ciebie Polsko”

Udział w akcjach i działaniach ogólnopolskich ogłoszonego przez MEN „Rok dla          Niepodległej”

Szczegółowy harmonogram tutaj

 

       Konkurs wiedzy „Warto być Polakiem”

W wielkim teście wiedzy o niepodległości organizowanym przez redakcję Kuriera Lubelskiego 7 listopada 2018 r. wzięła udział rekordowa liczba 1068 uczniów z terenu województwa lubelskiego. Uczniowie reprezentowali 376 szkół , jak podają organizatorzy w swoich kategoriach wiekowych. Wśród nich było 10 uczestników z naszej szkoły w kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych wyłonionych w eliminacjach szkolnych.
Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 52 pytania związane z historią naszego kraju w latach 1914-1925. Uczniowie zgromadzeni w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie dostali specjalne elektroniczne urządzenia, dzięki którym mogli przesyłać swoje odpowiedzi. Czas na ich wskazanie wynosił zaledwie 30 sekund. O tym, kto wywalczy sobie miejsce na podium, decydowały nie tylko zdobyte punkty, ale również czas przesłania odpowiedzi.
Nasi uczniowie byli, walczyli i dyplomy uczestnika konkursu zdobyli. Gratulujemy!


      Konkurs plastyczny dla klas I-III  Barwy naszej Ojczyzny"


      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - kotyliony

 

       Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Część artystyczną o patriotycznej wymowie przygotowali uczniowie klas: IV a, VI b, VII b, VII c pod kierunkiem pani Magdaleny Miszczak oraz chóru szkolnego, którego opiekunem jest pan Krzysztof Mendykowski. Zaprezentowano publiczności ważną dla nas wszystkich część historii Polski, przybliżono znaczenie Konstytucji 3 Maja i podkreślono wagę symboli narodowych.
Dekorację wykonali pani Agnieszka Daśko i pan Krzysztof Mendykowski.

     
      Był rajd

W sobotni poranek 2 czerwca 2018 r. przybyli na niego uczestnicy – członkowie koła rowerowego z odległych zakątków naszej i sąsiedniej gminy – Bychawki, Gałęzowa, Podzamcza, Szklarni, Zadębia i …  kilkoro z Bychawy.
Długi weekend skąpany w słońcu, gorący lub nawet upalny nie nastrajał niektórych optymistycznie przed trudami wyjazdu. Jednak – być może miejsce – do którego planowaliśmy trasę wyjazdu, lub inne czynniki sprawiły, że pogoda tego dnia okazała się dla nas bardzo łaskawa – typowo rowerowa. Trasa rajdu była ambitna i wymagająca, ale jak pokazał przebieg wyjazdu – Ci, którzy podjęli to wyzwanie wrócili do Bychawy zadowoleni i spełnieni.
Był to dzień bicia rekordów, pokonywania własnych słabości, okazywania wyrazów solidarności i życzliwości. Życzliwości we wzajemnych relacjach rowerzystów i życzliwości na zewnątrz – branej i dawanej tym, którzy z otwartym sercem nas powitali i gościli u siebie. Najdalszym punktem, do którego dotarliśmy w sobotę było grodzisko Sutiejsk, pozostałość archeologiczna Grodów Czerwieńskich – grodów pogranicza polsko – ruskiego ,dawno temu przyłączonych do Polski przez Bolesława Chrobrego. Nawigowani fachowo szlakiem rowerowym Czarna Perła” przez dyr. SP w Czernięcinie, p. Małgorzatę Sikorę bez zbędnego kluczenia dotarliśmy do celu. Zostaliśmy powitani przez Wójta Gminy Sułów, p. Leona Bulaka i zaproszeni do uczestniczenia w pikniku archeologicznym organizowanym przez PTTK o/ Zamość w Altanie Sąsiadka. Oprowadzani przez przewodnika posilaliśmy się historycznie i materialnie dobrami udostępnionymi uczestnikom spotkania. Altana Sąsiadka to również PMR – miejsce przyjazne rowerzystom na szlaku Green Velo, przebiegającym przez tereny Polski wschodniej, również Roztocza. Groźne pomruki niebios przypomniały nam nasze położenie i upływający błogi sobotni czas. Kolejnym naszym przystankiem na Szlakach historii” była Radecznica. Dzięki wsparciu i życzliwości księdza Bolesława Stępnika, proboszcza sąsiedniej parafii p.w. Św. Katarzyny w Czernięcinie poznaliśmy dogłębnie historię i dzień dzisiejszy bernardyńskiego Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy, Bazyliki Mniejszej i klasztoru OO. Bernardynów. Tam też spotkało nas coś niesamowitego. Dzięki życzliwości braci zakonnych zostaliśmy wprowadzeni do ogrodów, pięknie górujących nad rozległą doliną rzeki Por i w tej niezwykłej scenerii urządziliśmy sobie przystanek kulinarny – grilla w ogrodach klasztoru. Po krótkim odpoczynku urozmaicanym opowieściami ks. Bolesława o Św. Antonim, klasztorze i szerzej o ciekawostkach całej okolicy, przygotowaliśmy się do ostatniego etapu naszego rajdu – powrotu do Bychawy. W pocie, znoju, walcząc z własnymi słabościami i ograniczeniami, szczęśliwie po kilku godzinach jazdy dotarliśmy zgodnie z harmonogramem o godzinie 19 do Bychawy, gdzie pod szkołą zakończyliśmy nasz wyjazd. Mogliśmy powiedzieć – BYŁ RAJD – ALE JAKI !!! RAJD. Podsumowując można powiedzieć: M A G I C Z N Y. Tak, jak magiczne jest całe Roztocze – kraina i ludzie je zamieszkujący.
Szczególne podziękowania dla:
p. Małgorzaty Sikory, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie;
księdza Bolesława Stępnika, proboszcza parafii w Czernięcinie;
p. Leona Bulaka, wójta Gminy Sułów;
mieszkańców wsi i przysiółków na trasie rajdu, okazującym nam zainteresowanie i wsparcie;
trzymających kciuki za powodzenie naszego rajdu w środowisku szkolnym;
wszystkich uczniów – uczestników rajdu przemierzających
Szlaki historii”;
i oczywiście dla nas – opiekunów rajdu: p. Anny Dudy, p. Artura Chrzanowskiego, p. Krzysztofa Mendykowskiego i p. Zbigniewa Milanowskiego za podjęcie trudu wyprawy.
Zgodnie stwierdziliśmy, że … WARTO BYŁO.

PS. Planując rajd kierowaliśmy się questem, czyli grą terenową ph.
W dolinie Poru” opracowanym przez uczniów SP w Czernięcinie. Otrzymaliśmy również zgodę p. dyrektor na jego zamieszczenie na stronie naszej szkoły /tutaj/.
                                                                                                    Zbigniew Milanowski


      Szlakami historii

24 rowerzystów - członków szkolnego koła rowerowego działającego w Szkole Podstawowej w Bychawie 2 maja 2018 r. dokonało inauguracji nowego sezonu rowerowego. Zgodnie z planem w dniu Święta Flagi rozpoczął się rajd rowerowy w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej Szlakami historii”.
Koło rowerowe ma na celu promowanie aktywnego stylu życia, wypoczynku w otoczeniu przyrody i poznawaniu regionalnej historii.
Długi weekend majowy rozpieszczający nas wspaniałą słoneczną aurą zachęcał wręcz do aktywności rowerowych. Po długich działaniach przygotowujących prowadzonych wśród uczniów – członków koła rowerowego, które miały na celu wzajemne poznanie się, zbudowanie pozytywnych relacji grupowych i położenie nacisku na b e z p i e c z e ń s t w o rowerzystów … S T AŁ O S I Ę
2 maja 2018 r. z placu przy szkole rowerzyści wyruszyli na imprezę rowerową „Szlakiem cmentarzy wojennych Wielkiej Wojny na 100. lecie Odzyskania Niepodległości Polski”. W założeniach mieli objechać tereny Bitwy Giełczewskiej i odwiedzić cmentarze wojenne położone na terenach gmin Bychawa, Jabłonna i Krzczonów. Cel , jaki postawiliśmy przed sobą był bardzo ambitny. Trzeba jednak dodać, że i tak daliśmy z siebie wszystko, z mozołem pokonując w pełnym słońcu drogi i bezdroża trasy rajdu. Ocieraliśmy się o naszą lokalną znaną i mniej nam znaną historię. Poznaliśmy bezpośrednio krótki spis dziedzictwa Wielkiej Wojny w naszej okolicy w postaci zachowanych cmentarzy wojennych, jako niemych świadków działań wojennych z lat 1914-1915. Zdawałoby się ,że są one dla nas dostępne na wyciągnięcie ręki, a jednak wielu uczniów dopiero teraz odkryło ich istnienie w naszym lokalnym krajobrazie. Dlatego robiąc przystanki rowerowe przy cmentarzach staraliśmy się przekazać uczestnikom jak najwięcej informacji źródłowej o ich pochodzeniu. W prezentacji pomocne były materiały z książki Marcina Dąbrowskiego Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim wydanej przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 2004r. Nasz trud poznawania historii lokalnej zwieńczony został wspólną biesiadą przy ognisku z pieczeniem kiełbasek przekazywaniem pierwszych wrażeń z realizowanego rajdu. Należy zaznaczyć, że rajd był ekspresją radości i przyjemności wspólnego podróżowania rowerami. Uczniowie, nauczyciele i przedstawiciel rodziców wzajemnie poznawali się z innej perspektywy – perspektywy rowerowej, która zbliża rowerzystów i kształtuje pozytywne relacje. Z niecierpliwością oczekujemy zatem na kolejny wyjazd. A będzie on niebawem, bo już 2 czerwca br.
Do zobaczenia na kolejnych szlakach historii.
                                                                                                          Zbigniew Milanowski

       „Roztoczańskie Ścieżki do Niepodległości – 100 km na 100 lat”

Koniec roku szkolnego jest już blisko. Dni i godziny dzielą nas od końca roku i upragnionych wakacji. Ten okres, to jeszcze dobry czas na sprawdzenie swoich możliwości, niekoniecznie wyrażonych oceną na świadectwie. Uczniowie koła rowerowego realizując innowację pedagogiczną ciekawie łączą program edukacyjny z turystyką i rekreacją.
Stało się. 16 czerwca w sobotę rozpoczęliśmy odliczanie kilometrów we flagowej imprezie koła rowerowego – 4. dniowym rajdzie na Roztocze. 21 rowerowych śmiałków – dziewcząt i chłopców wraz z opiekunami podjęło wyzwanie, uczestnicząc w rajdzie „Roztoczańskie Ścieżki do Niepodległości – 100 km na 100 lat”. Mamy nadzieję, że spędzimy go: interesująco, aktywnie, miło, w dobrych humorach i w naprawdę ciepłej atmosferze. Jednocześnie swoje zmęczenie, trud i pot składamy w darze żołnierzom Niepodległej – mijanym na ścieżkach pamięci – Obrońcom Ojczyzny Kochanej.

Fotorelacja tutaj                                                                          Zbigniew Milanowski

     Klasowe śpiewy w konkursie „Dla Ciebie Polsko”

Konkurs odbył się podczas Dnia dla Niepodległej (9.11.2018 r.). Uczniowie wraz z wychowawcami wykonywali następujące pieśni:
kl. 4 A - „Raduje się serce ’’
kl. 4 B -„Przybyli ułani ’’
kl. 4 C -„Pałacyk Michla”
kl. 5 A -„Jedzie na kasztance’’
kl. 5 B -„Ułani, ułani ”
kl. 5 C -„Siekiera, motyka ”
kl. 5 D -„Pierwsza Brygada ”
kl. 6 A -„Warczą karabiny ”
kl. 6 B -„O mój rozmarynie ”
kl. 6 C -„Piechota ”
kl. 7 A -„Idą leśni”
kl. 7 B - „Rozkwitały pąki białych róż”
kl. 3 A gim -„Jeszcze jeden mazur dzisiaj”
kl. 3 B gim -„Marsz, marsz Polonia ”
Wokalistów oceniało jury w składzie: p. Dorota Piskorska (opiekun SU), Julia Szacoń (przewodnicząca SU), Natalia Grabowska i Eliza Kusy (laureatki wielu konkursów wokalnych).
Po wysłuchaniu wszystkich pieśni komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
1 miejsce klasa 5 C
2 miejsce (ex aequo) klasy 7 A i 3 B gim.
Pozostałe klasy zostały uhonorowane pamiątkowym dyplomem.
                                                                                           Organizator - Krzysztof Mendykowski


      Wystawa książki historycznej w bibliotece szkolnej

Dokładnie wiek temu Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. 11 listopada będziemy obchodzić wielkie święto - stulecie tego wydarzenia. Z tej okazji warto pogłębić wiedzę historyczną dotyczącą naszej Ojczyzny. W bibliotece szkolnej są dostępne książki, albumy, antologie i literatura beletrystyczna dotycząca historii Polski i patriotyzmu. Na wystawie poświęconej temu zagadnieniu znajdziecie interesujące pozycje dla starszych i młodszych.

      Bychawskie rocznice

W związku z obchodami 480-lecia miasta Bychawy w Szkole Podstawowej w Bychawie uczniowie poznawali historie miasta i ważnych postaci z nią związanych. Z tej okazji odbywały się też różne konkursy, pogadanki i prelekcje.
W konkursie wiedzy o bychawskich rocznicach dla klas V-VII

I miejsce zajęła Julia Gąbka /VI a/
II miejsce zajął Jakub Kostruba /VI a/
III miejsce zajęła Wiktoria Drzewosz /VI a/
Ponadto dodatkowo nagrodzono Kingę Surdygę /VI a/, Martynę Ozimek /VII d/i Ewelinę Wojtyłę /VII a/

                                                                                                      Ewa Kaźmierak

ZAPOWIEDZI DZIAŁAŃ SZKOŁY

1. Konkursy historyczne organizowane przez podmioty zewnętrzne
a) „Warto być Polakiem – test wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100–lecia odzyskania Niepodległości”.
Celem konkursu jest m.in. budzenie zainteresowań dorobkiem minionych pokoleń oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów. Popularyzowanie tematyki historycznej, a w szczególności związanej z okresem walki oraz odzyskania przez Polskę niepodległości, pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu. Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo: 12 października odbędą się eliminacje szkolne, a finał wojewódzki odbędzie się pomiędzy 5 a 9 listopada 2018 r. w Sali Błękitnej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego. W naszej szkole do eliminacji szkolnych zgłosiło się 24 uczniów w dwóch kategoriach: 14 uczniów klas VIII. SP i 10 uczniów III klas gimnazjalnych.

b) Powiatowy Konkurs Historyczny „Ojcowie Niepodległości” dla uczniów klas 3 gimnazjum i klas 8 szkół podstawowych.
Celem konkursu jest uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę; wzbogacanie
i spopularyzowanie wiedzy o życiu i działalności narodowowyzwoleńczej wybitnych Polaków; pogłębienie współpracy między szkołami ( …)
Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie w ramach projektu „Bychawa dla Niepodległej”. Patronat nad konkursem objął Starosta Lubelski Paweł Pikula. Konkurs przewiduje dwa etapy: szkolny 22 października 2018; finał w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w dniu 8 listopada 2018 r.


Eliminacje szkolne konkursu historycznego

12 października 2018 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne konkursu historycznego „Warto być Polakiem – test wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100–lecia odzyskania Niepodległości”
Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych - uczniów klas szkół podstawowych (12 uczestników) i uczniów oddziałów gimnazjalnych (8 uczestników). Test wyboru składał się z 40 pytań, na rozwiązanie których uczestnicy dostali 45 minut. Troje uczniów , którzy dostali największą liczbę punktów w swojej kategorii wiekowej zakwalifikowało się do finału konkursu, który odbędzie się w listopadzie w Lublinie.
Z pytaniami testowymi w szkole zmagali się:
- w kategorii szkół podstawowych (klasy IV – VIII): Szymon Karsai–Flis, Jakub Kostruba, Mateusz Wąsik, Nikola Grabarska, Sandra Piskorek, Nadia Niedźwiadek, Justyna Wójcik, Agata Kasperek, Igor Szumiło, Julia Gąbka, Martyna Ozimek, Arleta Dyguła.
- w kategorii oddziałów gimnazjalnych: Mikołaj Kowalski, Karolina Porębska, Stanisław Zdybel, Kuba Sękowsk,i Emilia Małolepsza, Oliwia Toruń, Oliwia Leszczyńska, Wiktoria Kasperek.

Finał będzie miał formułę testu jednokrotnego wyboru, uczestnicy otrzymają specjalne urządzenia, za pomocą których, będą mogli podać swoją odpowiedź, pytanie wyświetli się na ekranie i będzie widoczne przez 30 sekund, uczestnik będzie miał tyle samo czasu na oddanie odpowiedzi. Nie będzie można wrócić do pytania. Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, a naszym uczestnikom rywalizacji finałowej w obu kategoriach życzymy sukcesu.
                                                                          Szkolny koordynator konkursu
                                                                                   Zbigniew Milanowski

     Jakub Kostruba laureatem konkursu "Ojcowie Niepodległości"

„Ojcowie Niepodległości” to konkurs historyczny, którego finał odbył się 8 listopada 2018 w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zakres tematyczny konkursu obejmował życie i działalności Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Józefa Hallera. W konkursie wzięli udział uczniowie z 7 szkół Powiatu Lubelskiego. Rywalizacja była bardzo zacięta, a uczniowie wykazali się wysokim przygotowaniem merytorycznym. III miejsce i jedną z nagród głównych - smartfona Samsung zdobył Jakub Kostruba /VII a/ z naszej szkoły. Jest to ogromny sukces ucznia i powód do radości dla szkoły za godne reprezentowanie w konkursie powiatowym. Wszystkim naszym uczestnikom konkursu gratulujemy wyników i zaangażowania.

Zdjęcie ze strony Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego
                                                                                                        Zbigniew Milanowski

 

Copyright © by Szkoła Podstawowa w Bychawie

7